за агресията-креативна или разрушителна.

Мнениеот Dalllia » Пет Авг 18, 2006 10:35 am

so_what
аз просто се забавлявам :) ако някой се чувства ободрен от това , нека го смята за бонус ...няма лошо
Dalllia

Мнениеот so_what » Пет Авг 18, 2006 10:38 am

Dalllia написа:so_what
аз просто се забавлявам :) ако някой се чувства ободрен от това , нека го смята за бонус ...няма лошо

аз също :P :wink:
има три вида хора -част от проблема,част от пейзажа и част от решението.
so_what

Мнениеот vionbg » Пет Авг 18, 2006 11:01 am

Dalllia написа:Извинявай , но твоето его не допуска ли ,че някой може да си е оригинален и без "да се прави" :) Ако на теб това ти изисква усилия , то не с всички е така . Честно казано поласкана съм ,че откриваш оригиналност там където аз не я забелязвам :) Както казах доста сте чувствителни. ХъХъ Хъхъ

Не веднъж съм казвал, че малко му трябва на човек да е щастлив, интернет, анонимност и и дива мания за самоизтъкване:)))) Програмата е ясна - първо се набираш като балканче по баир а после се усмихваш накриво и викаш "Абе, аз се забвлявам" само дето и на глупаците става ясно, че не за това сме тук.:)))
Да оригинална си. Ти си 1000 -ния, оригинален тук! Другите си чоплиха акнето , бършеха си сополите и дрискаха из форума като, че ли бяха на световно първенство по сране:))) Но ти разбира се, си друга работа, финесът и неповторимостта ти си личат от далече:)))
Давай в същия дух, аз съм за:)
vionbg
Модератор

Мнениеот Dalllia » Пет Авг 18, 2006 11:18 am

Ехх , да се пита човек това сън ли е или наистина някой може да мисли ,че един форум е нещо повече от форум и е в състояние да предизвиква такива стремежи.
Dalllia

Мнениеот vionbg » Пет Авг 18, 2006 11:28 am

Dalllia написа:Ехх , да се пита човек това сън ли е или наистина някой може да мисли ,че един форум е нещо повече от форум и е в състояние да предизвиква такива стремежи.

А не, форумът си е форум- публично пространсво, в което пишем с единствената цел да прочетат другите това, което пишем:)
разбира се, има и такива които твърдят, че са си самодостатъчни, но аз не им вярвам много, защото иначе щяха да си пишат на лист и да си се четат до припадък сами:)))
vionbg
Модератор

Мнениеот Dalllia » Пет Авг 18, 2006 11:52 am

vionbg написа:
Dalllia написа:Ехх , да се пита човек това сън ли е или наистина някой може да мисли ,че един форум е нещо повече от форум и е в състояние да предизвиква такива стремежи.

А не, форумът си е форум- публично пространсво, в което пишем с единствената цел да прочетат другите това, което пишем:)
разбира се, има и такива които твърдят, че са си самодостатъчни, но аз не им вярвам много, защото иначе щяха да си пишат на лист и да си се четат до припадък сами:)))

охх , забавление означава да се забавляваш и то може да е по всякакъв начин - пишейки , четейки , спорейки , мислейки и т.н.
Защо свеждаш всичко до самоизява ? Това някакъв вид параноя ли ти е ?
Dalllia

Мнениеот vionbg » Пет Авг 18, 2006 12:04 pm

Dalllia написа:
vionbg написа:

охх , забавление означава да се забавляваш и то може да е по всякакъв начин - пишейки , четейки , спорейки , мислейки и т.н.
Защо свеждаш всичко до самоизява ? Това някакъв вид параноя ли ти е ?

Не, просто мисля, че да се "забвлявам" докато си цешя езика из някакъви си форуми,постотвайки една и съща мисъл "Светът ми е крив искам виновен", само за да не заспя си е меко казано малоумно забавление:)
Ти разбираш ли от паранои? да не би психологията да ти е в кръвта?;)
vionbg
Модератор

Мнениеот Dalllia » Пет Авг 18, 2006 12:35 pm

Трябва да съм специалист по параноите ли за да знам какво представляват? :) А и зададох въпрос ...обикновено знаещите не питат :P
От къде пък реши ,че светът ми е крив ...абе много странни диагнози поставяш
Dalllia

Мнениеот vionbg » Пет Авг 18, 2006 1:09 pm

Dalllia написа:Трябва да съм специалист по параноите ли за да знам какво представляват? :) А и зададох въпрос ...обикновено знаещите не питат :P
От къде пък реши ,че светът ми е крив ...абе много странни диагнози поставяш

Не знам, предавам се - аз съм си глупав от малък и тия неща вече ми са прекалено сложни, а когато нещата се усложнят ми се запушва носа и ми пищят ушите:))))) :o :o :o :P
vionbg
Модератор

Мнениеот Яндра » Пет Авг 18, 2006 5:40 pm

One_Of_Us написа:
Е, ако си мислите, че имам Далтонистично мислене, според мен грешите. Написаното беше акцент, фокусиране върху проблем. Това не означава, че не забелязвам положителните неща. Може и да ставам банален, но уважавам онзи знаменит апел на Левски - ХАЙДЕ, БРАЙНО ДА СИ КАЖЕМ КРИВИЦИТЕ И ДА ТРЪГНЕМ НАПРЕД.
Всъщност не разбирам какво не е ясно. Мисля, че изложих доста подробно мислите си и че не е необходимо да декларирам, че не мисля само това и за това. Светът е достатъчно разнообразен, хората са достатъчно интересни и непредвидими, за да бъде натъпкано всичко това в шаблон - продукт на човешкото мислене.

Не, не разбира се, нищо не смятам, само се опитвам да насоча някак нещата към нещо си. И мисля, че пъстрото мнoгoобразие от хора не изключва конструктивни беседи. Абсолютно съм съгласна, трябва да се върви напред, а не назад и всичко ми стана ясно с изключение на това, че не може нещата да доведат до нещо смислено...Обикновено това ме натъжава, когато говоря с интелигентни хора... Трябва да ме извиниш, може да съм се нагледала на доста еднотипни реакции в нета и поради тази причина понякога ми изниква защитния механизъм: аха, айде на някой пак нещо му е криво :))) Но иначе изцяло симпатизирам на оптимистичните нотки в разсъжденията ти.
Попитах те как оценяваш конформистите и би ли дал пример за полюсен модел на поведение. По отношение на начина на действие, имаш ли конкретно предложение?
От великото до смешното има само една крачка
Яндра

Мнениеот One_Of_Us » Пет Авг 18, 2006 10:25 pm

Яндра написа:
Не, не разбира се, нищо не смятам, само се опитвам да насоча някак нещата към нещо си. И мисля, че пъстрото мнoгoобразие от хора не изключва конструктивни беседи. Абсолютно съм съгласна, трябва да се върви напред, а не назад и всичко ми стана ясно с изключение на това, че не може нещата да доведат до нещо смислено...Обикновено това ме натъжава, когато говоря с интелигентни хора... Трябва да ме извиниш, може да съм се нагледала на доста еднотипни реакции в нета и поради тази причина понякога ми изниква защитния механизъм: аха, айде на някой пак нещо му е криво :))) Но иначе изцяло симпатизирам на оптимистичните нотки в разсъжденията ти.
Попитах те как оценяваш конформистите и би ли дал пример за полюсен модел на поведение. По отношение на начина на действие, имаш ли конкретно предложение?

Яндра, ако нямаш против минавам на ти.

Досега старателно заобикалях въпроса ти относно конформизма. Но и ти старателно си го задаваш - не ми оставяш избор :)
Ами какво да ти кажа - конформистите са като спрял часовник - показва вярно времето само два пъти в денонощието. И при тях е със силно приближение така - прави са твърде рядко и когато това стане си е чиста случайност. Даже бих казал, че те са часовник без стрелки, защото не може да си прав, ако нямаш мнение. Всъщност не мога да противопоставя конформизма на агресията, както си ми задала рамките. За мен те са две различни прояви на една и съща движеща причина - егоизма. Огледай се и ще видиш проявите му навсякъде. "Аз съм" крещи от всички страни около нас - от бухалката на борчето, от мазната угодническа усмивка на чиновника в министерството, от комшията, който ти краде тока, от неразбираемите учебници, където авторите са имали единствената цел всички да видят колко са умни, от някои агресивни или показни изказвания в този форум, ако искаш. "Аз съм" изскача изненадващо и от собствените ни думи и дела и не можем да избягаме от него, защото сме се отучили да се движим, смазани от огромния товар на гордостта и самолюбието.
Мисля, че ти щриховах набързо нещо като отговор.

Благодаря ти за определението "интелигентен" - приемам го само като позитивен жест от твоя страна. Не съм панаирджийски кон за да се кича с подобни етикети-дрънкулки. Надявам се това да не те обижда.
Не бих казал, че съм особен оптимист, както си писала. Даже напротив - считам, че няма да "са опраим" никога. Подмяната на ценностите е повсеместна и дълбока, за съжаление. Хората не разбират, че така стават слаби и манипулируеми. Така смятам.
Начина на действие? Ами самоопределение. Нещо като време разделно.

Хау - казах :D

П.П. Не ти го пожелавам никак. Но ако имаш среща с нещо така истинско и категорично, като смъртта например, ще разбереш, ще усетиш цялата дребнавост и безсмислие на това, за което писах преди.

Пак хау :D
One_Of_Us

Мнениеот Яндра » Съб Авг 19, 2006 10:28 pm

One_Of_Us написа:Яндра, ако нямаш против минавам на ти.

Досега старателно заобикалях въпроса ти относно конформизма. Но и ти старателно си го задаваш - не ми оставяш избор :)
Ами какво да ти кажа - конформистите са като спрял часовник - показва вярно времето само два пъти в денонощието. И при тях е със силно приближение така - прави са твърде рядко и когато това стане си е чиста случайност. Даже бих казал, че те са часовник без стрелки, защото не може да си прав, ако нямаш мнение. Всъщност не мога да противопоставя конформизма на агресията, както си ми задала рамките. За мен те са две различни прояви на една и съща движеща причина - егоизма. Огледай се и ще видиш проявите му навсякъде. "Аз съм" крещи от всички страни около нас - от бухалката на борчето, от мазната угодническа усмивка на чиновника в министерството, от комшията, който ти краде тока, от неразбираемите учебници, където авторите са имали единствената цел всички да видят колко са умни, от някои агресивни или показни изказвания в този форум, ако искаш. "Аз съм" изскача изненадващо и от собствените ни думи и дела и не можем да избягаме от него, защото сме се отучили да се движим, смазани от огромния товар на гордостта и самолюбието.
Мисля, че ти щриховах набързо нещо като отговор.

Благодаря ти за определението "интелигентен" - приемам го само като позитивен жест от твоя страна. Не съм панаирджийски кон за да се кича с подобни етикети-дрънкулки. Надявам се това да не те обижда.
Не бих казал, че съм особен оптимист, както си писала. Даже напротив - считам, че няма да "са опраим" никога. Подмяната на ценностите е повсеместна и дълбока, за съжаление. Хората не разбират, че така стават слаби и манипулируеми. Така смятам.
Начина на действие? Ами самоопределение. Нещо като време разделно.

Хау - казах :D

П.П. Не ти го пожелавам никак. Но ако имаш среща с нещо така истинско и категорично, като смъртта например, ще разбереш, ще усетиш цялата дребнавост и безсмислие на това, за което писах преди.

Пак хау :D

четох вчера една книга на Стивън Кинг - " Дългата разходка", там той пише точно за сблъсъка със смъртта, не е тъй дълбока като ТО например, но така ме халоса в края... Не знам дали си я чел, но ако не си в обшти линии става дума за състезание в което всички участници вървят по определен маршрут, всеки със своята си причина, условията са да не излизат от пътеката, да не спират, да не забавят ход, ако го направят, получават предупреждение, при 3 предупреждения ги застрелват с автомата, накрая остава само един и получава доста тлъста награда... А междувременно се slucvат доста неща, между които и усещането да си на косъм от смъртта 99 пъти... и да не можеш да се изпикаеш, да не можеш да починеш пет минути, да не можеш да спреш или да се върнеш назад... Да преосмислиш всичко което имаш и да осъзнаеш, че нямаш нищо... само да вървиш...да се побъркаш направо...

На мен ми е интересен следния факт, хората много успешно си се поддават на манипулация, още по интересен е фактът че се изненадвам, ако по телевизията дават българска музика, която не е чалга или се умилявам ако някой помогне на старица да си събере разсипаната торбичка, още по -ошашавена се чувствам, когато осъзная, че някой би се изсмял на това...а жалкото е, че не зная защо би го направил...
Конформистите не са агресори, затова ги вмъкнах в темата, те са единствените, които не се поддават на агресия, дори и да е стаена в тях, всички останали...
Всеки е егоист и то голям егоист, но някои се прикриват.... Ще намеря един цитат от същата книга, много ми хареса:
" Колкото и странно да беше, не бе чак толкова уплашен от мисълта, че има три предупреждения. В него продължаваше да живее сляпата увереност, че организмът Рей Гарати не може да умре. Другите могат, но те са само фон във филма на неговия живот, но не и Рей Гарати - главен актьор в нашумелия многосериен филм "животът на Рей Гарати"

Интелектът винаги се опитва да разчупи рамките, но не и само за да седне върху развалини след това, а за да ..открие себе си...
Яндра

Мнениеот One_Of_Us » Нед Авг 20, 2006 9:43 am

Яндра написа:
четох вчера една книга на Стивън Кинг - " Дългата разходка", там той пише точно за сблъсъка със смъртта, не е тъй дълбока като ТО например, но така ме халоса в края... Не знам дали си я чел, но ако не си в обшти линии става дума за състезание в което всички участници вървят по определен маршрут, всеки със своята си причина, условията са да не излизат от пътеката, да не спират, да не забавят ход, ако го направят, получават предупреждение, при 3 предупреждения ги застрелват с автомата, накрая остава само един и получава доста тлъста награда... А междувременно се slucvат доста неща, между които и усещането да си на косъм от смъртта 99 пъти... и да не можеш да се изпикаеш, да не можеш да починеш пет минути, да не можеш да спреш или да се върнеш назад... Да преосмислиш всичко което имаш и да осъзнаеш, че нямаш нищо... само да вървиш...да се побъркаш направо...

На мен ми е интересен следния факт, хората много успешно си се поддават на манипулация, още по интересен е фактът че се изненадвам, ако по телевизията дават българска музика, която не е чалга или се умилявам ако някой помогне на старица да си събере разсипаната торбичка, още по -ошашавена се чувствам, когато осъзная, че някой би се изсмял на това...а жалкото е, че не зная защо би го направил...
Конформистите не са агресори, затова ги вмъкнах в темата, те са единствените, които не се поддават на агресия, дори и да е стаена в тях, всички останали...
Всеки е егоист и то голям егоист, но някои се прикриват.... Ще намеря един цитат от същата книга, много ми хареса:
" Колкото и странно да беше, не бе чак толкова уплашен от мисълта, че има три предупреждения. В него продължаваше да живее сляпата увереност, че организмът Рей Гарати не може да умре. Другите могат, но те са само фон във филма на неговия живот, но не и Рей Гарати - главен актьор в нашумелия многосериен филм "животът на Рей Гарати"

Интелектът винаги се опитва да разчупи рамките, но не и само за да седне върху развалини след това, а за да ..открие себе си...

Ами в общество от канибали сигурно също има конформисти. Тогава те пак ли са неагресивни? Или говорим само за взаимодействията в рамките на затворено общество? Ако е така - то самата дефиниция "затворено" предполага силна доза конформизъм. Инак - разпад или промяна. Искам да кажа, че когато агресията е норма в обществото, то конформистите са поддържници на тая норма - активно или пасивно. Те са хората, които махат със знаменцата. Независимо на кого.
Писала си: "Всеки е егоист и то голям егоист, но някои се прикриват...."
Ами аз не казах нещо различно. Всъщност различното е това, че фактът, че всички сме болни, не е причина да се примирим с болестта.

Последното ти изречение несъмнено отразява гледната ти точка, но не дава правото на алтернативи. Защо не допускаш, че целта на разчупването на рамките може да не е нито едното, нито второто, а нещо различно, което може и да не си засякла?
Пак последното ти изречение е повод да ти задам няколко въпроса на свой ред:

Като казваш "интелектът" какво конкретно имаш предвид?
Делиш ли хората на интелигентни и неинтелигентни и кой според теб може да е критерия? (само не ми говори за IQ тестове - нито един от тях не може да претендира, че е модел на живота, дори със силно приближение)
Ако целта на интелектът разчупващ рамките е да намери себе си - после какво? Ще застанем на интелектуалния пиедестал ли? Е и? Ще променим обществения ред ли? И как ще стане това?
Или нещо друго? Каква е крайната цел, всъщност?
One_Of_Us

Мнениеот Яндра » Нед Авг 20, 2006 3:41 pm

One_Of_Us написа:

Ами в общество от канибали сигурно също има конформисти. Тогава те пак ли са неагресивни? Или говорим само за взаимодействията в рамките на затворено общество? Ако е така - то самата дефиниция "затворено" предполага силна доза конформизъм. Инак - разпад или промяна. Искам да кажа, че когато агресията е норма в обществото, то конформистите са поддържници на тая норма - активно или пасивно. Те са хората, които махат със знаменцата. Независимо на кого.
Писала си: "Всеки е егоист и то голям егоист, но някои се прикриват...."
Ами аз не казах нещо различно. Всъщност различното е това, че фактът, че всички сме болни, не е причина да се примирим с болестта.

Последното ти изречение несъмнено отразява гледната ти точка, но не дава правото на алтернативи. Защо не допускаш, че целта на разчупването на рамките може да не е нито едното, нито второто, а нещо различно, което може и да не си засякла?
Пак последното ти изречение е повод да ти задам няколко въпроса на свой ред:

Като казваш "интелектът" какво конкретно имаш предвид?
Делиш ли хората на интелигентни и неинтелигентни и кой според теб може да е критерия? (само не ми говори за IQ тестове - нито един от тях не може да претендира, че е модел на живота, дори със силно приближение)
Ако целта на интелектът разчупващ рамките е да намери себе си - после какво? Ще застанем на интелектуалния пиедестал ли? Е и? Ще променим обществения ред ли? И как ще стане това?
Или нещо друго? Каква е крайната цел, всъщност?

Много ми допада фактът, че разви по този начин въпроса за конформистите.
Затворено общество... Склонна съм да се съглася с това, така е наистина. В обществото на канибалите спокойно може да има конформисти...Такива, които не се питат защо всъщност ядат хора...Така е, те вървят по течението... Питам се защо? Не ги ли движи нещо все пак или се осланят на чужда сила... Ако е така, значи все пак нямат в себе си агресия. Какво е агресията. Нещо което пречи на нещата да се движат гладко, създава им съпротивление, това означава, че агресорите са абсолютно обратното на конформистите. Означава ли това, че те имат повече сила. И сила ли е агресията?
Интелектът не е нищо повече от потенциална сила на мисълта. Но всъщност е много повече, защото той създава връзки, обобщава нещата...Бихме могли да приемем, че природата е интелигентна...Но дали ние, хората сме...трудно е да се каже, защото самият факт, че вървим напред в развитието си, може да е просто еволюция. А интелектът да е някакъв вид енергия...импулс... Науката не дава отговор, защото поставя интелекта в буркан. И аз не смятам, че мога да отговоря на въпроса. Интелектът, в смисъл онова нещо което води мисълта, без да се налага тя да черпи готови структури, тоест онази свободна мисъл, която съществува сама за себе си и не е във владение само на само един индивид...
Възможно е разчупването на рамките да е нещо повече от излизане извън готовата структура... Може би е някакъв полет...Не знам...
Самото желание да се разчупят рамките те кара да научиш повече за себе си... Може би да излетиш извън себе си...
Яндра

Мнениеот One_Of_Us » Нед Авг 20, 2006 7:37 pm

Яндра написа:
Много ми допада фактът, че разви по този начин въпроса за конформистите.
Затворено общество... Склонна съм да се съглася с това, така е наистина. В обществото на канибалите спокойно може да има конформисти...Такива, които не се питат защо всъщност ядат хора...Така е, те вървят по течението... Питам се защо? Не ги ли движи нещо все пак или се осланят на чужда сила... Ако е така, значи все пак нямат в себе си агресия. Какво е агресията. Нещо което пречи на нещата да се движат гладко, създава им съпротивление, това означава, че агресорите са абсолютно обратното на конформистите. Означава ли това, че те имат повече сила. И сила ли е агресията?
Интелектът не е нищо повече от потенциална сила на мисълта. Но всъщност е много повече, защото той създава връзки, обобщава нещата...Бихме могли да приемем, че природата е интелигентна...Но дали ние, хората сме...трудно е да се каже, защото самият факт, че вървим напред в развитието си, може да е просто еволюция. А интелектът да е някакъв вид енергия...импулс... Науката не дава отговор, защото поставя интелекта в буркан. И аз не смятам, че мога да отговоря на въпроса. Интелектът, в смисъл онова нещо което води мисълта, без да се налага тя да черпи готови структури, тоест онази свободна мисъл, която съществува сама за себе си и не е във владение само на само един индивид...
Възможно е разчупването на рамките да е нещо повече от излизане извън готовата структура... Може би е някакъв полет...Не знам...
Самото желание да се разчупят рамките те кара да научиш повече за себе си... Може би да излетиш извън себе си...

Отговорът ти e пълен с "драки" - места за започване на дискусии. Дълги и не бих казал безсмислени. Мога да маркирам набързо само няколко - конформистите не ги ли движи нещо - ами аз ти отговорих преди - за мен това е егоизмът. "Аз" над всичко. Ето това ги движи. Както и агресорите. Разликата е само в това, че първите не са се почувствали достатъчно силни, за да се превърнат в агресори. Но категорично не мога да се съглася с полуромантичните внушения за агресията, ако съм те разбрал правилно. Според мен конфликтът на идеи не е агресия. Той се превръща в агресия, когато някой някъде по или без някакъв повод реши, че може да отнеме правата и свободите на друг човек и го извърши. И нищо романтично няма тук. Нищо романтично няма в един концлагер или бомбардировка. Нито в няколко избити зъба. Нито в оскърбен човек. Има само болка и нещастие. Понякога неимоверни!!!
Та исках да кажа, че хората не могат да бъдат натъпкани в дуалната схема - конформист или агресор. Защото реалната има и други измерения. Инак какво ще се получи - за да правим промяна, трябва да сме агресори. Ами готови сме тогава за някой Рот фронт. Или като пешки на световния тероризъм. Достатъчна е малка мозъчна промивка и ето ти камикадзета и главорези. Даже тук е момента да спомена, че подобна дуална матрица е удобна и практикувана вече от силните на деня, дори в близкото ни минало. "Ако не си с нас, значи си враг на народа!". Мисля, че знаеш колко жертви отнесе тази схема и кои са конформистите в нея. Хайде, кажи ми, че тези хора не са били и агресори. Един доносник, например. Добро, сресано, гладко и равно човече. Няма да викне, няма да се скара, ще ти се усмихва, ще те поздравява. Само няколко думички, където трябва. И... отивате в ада... Ти и близките ти.

За интелектът и г-жа Природата. Знаеш ли, много ми се е искало да я срещна тази г-жа, за да и се поклоня, но все не става. Сигурно дърветата ми пречат да я видя :D (това е от един виц). А може би, защото тя не е източник на Интелекта, а негово произведение.
Да, това е идеята за Създателя. За Бога. Вярвам в това. То ме освобождава от товара на натрупване на агресията и от влизане в схеми. От натягане на пружината. Дотолкова, доколкото е силна вярата ми в крайната справедливост, която не аз трябва да раздам. Да, много съм удобен като серсем. За онези, които набързо си обясняват света, и които мразят да мислят за началото и края. Е, поне съм в компанията на световни светила, попаднали по същия член на същото място, така, че не се оплаквам :wink: . Никак даже.
Ето ти го смисъла на разчупване на рамките към който се стремят почти всички, осъзнато или неосъзнато - откриване не на себе си, а откриване на истината в нейния абсолют, в нейната непосилна пълнота и многообразие във всичко до което се докосва човек. В алфата и омегата. Защото тази истина съдържа в себе си началата и краищата на всеки порив за опознаване, тук съжителстват съхранителната сила на консерватизма и непримиримостта на дръзновението, хумора и романтизма, логиката и любовта.

Ще завърша с един закон и един цитат.
Законът е от науката информатика и гласи смислово: "Информацията не може да се самоорганизира."
Цитатът е от Библията:
"Римляни 1:20 Понеже от създанието на света това, което е невидимо у Него, сиреч вечната Му сила и божественост, се вижда ясно, разбираемо чрез творенията; така щото, човеците остават без извинение."
Елементарен IQ тест!!!
One_Of_Us

ПредишнаСледваща

Назад към Литературни Раз(мисли) - зона за публицистика