Великодушието - можем ли?

Мнениеот so_what » Пет Сеп 01, 2006 12:22 pm

Dalllia написа:Замисли се върху това какво е любов между половете/а и не само между тях/ , колкото и да е чиста поради факта ,че изисква взаимност /или поне се надява/ не може да бъде великодушие . Тя го прави , защото го обича /мотива е друг/ , тя не може без него .
При Бог не е така , Той може без нас и не очаква нищо за себе си от нас .Точно това е великодушие .
За просяка ...този пример е по-близо до великодушието , но и там съществува едно НО . Състрадание е по-точната дума за този пример . Защото ти знаеш какво е да си гладен или поне можеш да си го представиш . Бог не знае какво е да си гладен /както е писано той е Бог на изобилието- Ел Шадай/ Той не знае какво е да си човек , никога не е бил човек /освен чрез Исус/ Но виждаш ли ние го правим от състрадание , а Той няма състрадание ,а има по-висшата степен - ВЕЛИКОДУШИЕ.
Може да не се изразявам много ясно , но мисля ,че разбираш какво искам да кажа.

за да не спамим темата с оффф топици ще пусна друга такава ,за да получим отговор на твоят въпрос
може ли Бог да съществува без хората?
ако нямаше хора,или разумномислещи създания,щеше ли да има Бог?
btw Далия, светата Троица е Бог ,Син (Иисус) и Св.Дух.аз съм православна християнка и разсъждавам като такава.не ме карай да ти вадя примери за Божието състрадание ,защото е казано
"искай и ще ти се даде..."
и щом вярвам в Бог ,като в Св.Троица,как да допусна ,че Бог не е Бил човек и не знае ,щом синът Божий е Син Человечески?
разбирам те много добре.
а ти следиш ли мисълта ми? :wink:
има три вида хора -част от проблема,част от пейзажа и част от решението.
so_what

Мнениеот One_Of_Us » Пет Сеп 01, 2006 12:32 pm

Dalllia написа:Прошката ...а мислиш ли ,че сме се научили да прощаваме?
Нека приемем ,че сме се научили . Защо се налага да прощаваме ? - Защото всеки ,/ както и ние / прави грешки . А защо правим грешки ? - Защото "е човешко" , не е божествено да се греши нали :)
Ти казваш ,че Бог прощава , но това е много по-различно . Той не ни прощава , когато сме сгрешили , Той ни е приел такива каквито сме и няма какво да ни прощава. Това е великодушие .
За да простиш трябва да има нараняване , ние не можем да нараним Бог , така че Той няма какво да ни прощава.

За приятелката ти ...мисля ,че това така написано е много затрогващо , но също така мисля ,че е глупаво ...Великодушието не може да бъде елементарна глупост. Самата дума съдържа "Велик дух" . Да се жертваш е велико , но да се жертваш глупаво не е велико.

велокодушието е : Аз мога и без теб , но ти не можеш без мен , затова те обичам .

Според мен грешиш. Поне от гледна точка на това как аз разбирам духа на написаното в Библията. Бог не ни е приел такива, каквито сме, а ни е дал свободата да бъдем каквито искаме да сме. Дал ни е избор. И от тук нататък - прошката е неизменно свързана с нещо наречено покаяние. Ако покаянието (искреното, разбира се) липсва, за каква прошка може да става въпрос? Мислиш ли, че Бог е приел човешките изверги? В Библията се говорят съвсем различни неща.

По въпроса за приятелката - ами да, глупаво е! Защото понякога любовта така изглежда, ако я има. Но независимо как изглежда, тя стои над всички и всичко.

Доколкото разбирам - за теб великодушието е нещо от рода - "Хайде от мен да мине". Донякъде мога да се съглася. Но ми е интересно да чуя мотивите, водещи до това изречение. Мотивите за великодушието.
One_Of_Us

Мнениеот so_what » Пет Сеп 01, 2006 12:35 pm

One_Of_Us а за теб какво е великодушието ,пречупено през фразата на Джубран?
so_what

Мнениеот Dalllia » Пет Сеп 01, 2006 12:37 pm

Ти си човек както и аз , глупаво да си въобразяваме че можем да обясним Бог , затова нека да не го принизяваме към човешките си представи ..това е като приказката за великана , той можеше да се превръща във всичко , дори в мишка , но това не значи че е мишка и че някога е бил , ще бъде или е мишка.

Казваш ,че ще ми докажеш с текст от библията ,че Бог е бил състрадателен ...защо? Нали казах ,че великодушие е по-висшата степен на състрадание. По-скоро би трябвало да ми докажеш ,че великодушието не е по-висша степен на състрадание :)А това няма как да ми го докажеш ..капиш :P

One_Of_Us
Точно това за приемането такива каквито сме го пише черно на бяло :)Не ме карай да го цитирам. "аз дойдох за болните а не за здравите " , "не дойдох да съдя , а за да бъда съден" и т.н.
"аз стоя пред вратата и хлопам " - пред всяка врата , а не само пред разкаялите се врати.
Dalllia

Мнениеот One_Of_Us » Пет Сеп 01, 2006 12:47 pm

Dalllia написа:Замисли се върху това какво е любов между половете/а и не само между тях/ , колкото и да е чиста поради факта ,че изисква взаимност /или поне се надява/ не може да бъде великодушие . Тя го прави , защото го обича /мотива е друг/ , тя не може без него .
При Бог не е така , Той може без нас и не очаква нищо за себе си от нас .Точно това е великодушие .
За просяка ...този пример е по-близо до великодушието , но и там съществува едно НО . Състрадание е по-точната дума за този пример . Защото ти знаеш какво е да си гладен или поне можеш да си го представиш . Бог не знае какво е да си гладен /както е писано той е Бог на изобилието- Ел Шадай/ Той не знае какво е да си човек , никога не е бил човек /освен чрез Исус/ Но виждаш ли ние го правим от състрадание , а Той няма състрадание ,а има по-висшата степен - ВЕЛИКОДУШИЕ.

Според теб състраданието е чисто човешки патент, така ли?
Аз не мисля по този начин. Не знам някой човек някъде да го е изобретил. Бог е човек и чрез Исус и чрез всеки един от нас, защото не е някакъв изолиран Вседържец, а изпитва любов към всяко човешко същество и тази любов е жива непрекъсната връзка с всеки един от нас.
One_Of_Us

Мнениеот so_what » Пет Сеп 01, 2006 12:57 pm

Dalllia написа:Ти си човек както и аз , глупаво да си въобразяваме че можем да обясним Бог , затова нека да не го принизяваме към човешките си представи ..това е като приказката за великана , той можеше да се превръща във всичко , дори в мишка , но това не значи че е мишка и че някога е бил , ще бъде или е мишка.

Казваш ,че ще ми докажеш с текст от библията ,че Бог е бил състрадателен ...защо? Нали казах ,че великодушие е по-висшата степен на състрадание. По-скоро би трябвало да ми докажеш ,че великодушието не е по-висша степен на състрадание :)А това няма как да ми го докажеш ..капиш :P

One_Of_Us
Точно това за приемането такива каквито сме го пише черно на бяло :)Не ме карай да го цитирам. "аз дойдох за болните а не за здравите " , "не дойдох да съдя , а за да бъда съден" и т.н.
"аз стоя пред вратата и хлопам " - пред всяка врата , а не само пред разкаялите се врати.

че можеш да жонглираш с думи и да се извърташ ,когато нещо не ти е удобно - каталавено .
за мен има и припокриване и различие във великодушие и състрадание.състрадание е да те нахраня ако си гладна Далия,защото нямаш възможност да си осигуриш прехрана.
а великодушие е,да ти простя ,че си ми откраднала последната хапка хляб без да те питам ,поради какви причини си го откраднала.
ъндърстенд ми?
:wink: :wink: :wink:
това което те питам драга Далия,кажи ми в едно изречение: какво е за теб великодушие?
ако не си го формулирала за себе си или не желаеш да го споделиш с нас-ок.
но няма да допусна темата / която за мен е сериозна / да се превърне в чат. за чат има други форуми ,на други места, но не и в Бунтарите.
лични разговори ако желаеш можем да водим на имейл или на лични съобщения. :D
Последна промяна so_what на Пет Сеп 01, 2006 12:59 pm, променена общо 1 път
so_what

Мнениеот Dalllia » Пет Сеп 01, 2006 12:58 pm

One_Of_Us

Това , което казваш е така -това е чатична истина . Само че това ,което ми казваш с тази истина не е истина и се опровергава от факта ,че ние не сме Богове.
Последна промяна Dalllia на Пет Сеп 01, 2006 1:01 pm, променена общо 1 път
Dalllia

Мнениеот Dalllia » Пет Сеп 01, 2006 1:00 pm

so_what
не ти ли го казах няколко пъти и то точно в едно изречение.
Dalllia

Мнениеот One_Of_Us » Пет Сеп 01, 2006 1:05 pm

Dalllia написа:Ти си човек както и аз , глупаво да си въобразяваме че можем да обясним Бог , затова нека да не го принизяваме към човешките си представи ..това е като приказката за великана , той можеше да се превръща във всичко , дори в мишка , но това не значи че е мишка и че някога е бил , ще бъде или е мишка.

One_Of_Us

Хайде, цитирай го и го тълкувай и ще говорим тогава. Интересно, като си ги чела тези неща, да си чела да пише нещо за онези, които ще останат във "външната тъмнина" и където ще бъде "плач и скърцане със зъби". Чела ли си някъде, че всички ще влезнат в Божието царство? Или напротив - че са малка част от хората? Да, той хлопа на всяка врата, но после е казано - и който ми отвори ще вляза и ще вечерям с него. А какво значи да отвори, Далия? Да натисне просто дръжката или да го приеме, приемайки любовта? Отказвайки се, отричайки се от старото, от злото. Ето ти го покаянието. Защото е написано на още други места, че целият закон се изпълнява в една дума, сиреч , в тая "Да обичаш ближния си както себе си". А как ще го обичаш, ако не си се отрекъл от това да му правиш зло?

Далия, ти можеш ли да докажеш, че състраданието не е по-висша степен на великодушие? Не можеш? - капиш Далия. Според собствения си критерий. Според мен е много важно първо да дефинираш и разграничиш двете понятия, да видим точно какъв смисъл им влагаш ти, какъв аз, пък тогава, можем и да си доказваме. Или по-простичкото, Далия - ДА ИЗЛОЖИМ ЛИЧНОТО СИ И СЪВСЕМ НЕЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗА ОСТАНАЛИТЕ ВИЖДАНЕ.
Анадън му?
One_Of_Us

Мнениеот so_what » Пет Сеп 01, 2006 1:06 pm

Dalllia написа:so_what
не ти ли го казах няколко пъти и то точно в едно изречение.

че великодушие в чист вид не съществува?
благодаря,Далия.
:D :D :D
so_what

Мнениеот One_Of_Us » Пет Сеп 01, 2006 1:08 pm

Dalllia написа:One_Of_Us

Това , което казваш е така -това е чатична истина . Само че това ,което ми казваш с тази истина не е истина и се опровергава от факта ,че ние не сме Богове.

Това нещо не го схванах, хайде ако обичаш поствай и онзи текст, който оспорваш, за да стане по-ясно.
One_Of_Us

Мнениеот Dalllia » Пет Сеп 01, 2006 1:11 pm

One_Of_Us написа:

Аз не мисля по този начин. Не знам някой човек някъде да го е изобретил. Бог е човек и чрез Исус и чрез всеки един от нас, защото не е някакъв изолиран Вседържец, а изпитва любов към всяко човешко същество и тази любов е жива непрекъсната връзка с всеки един от нас.

One_Of_Us

Нямам какво повече да кажа , казах каквото мисля . За мен истината не се ражда в спора и поради тази причина считам за глупаво да споря и не го правя.
Dalllia

Мнениеот Dalllia » Пет Сеп 01, 2006 1:18 pm

One_Of_Us написа:

One_Of_Us

Хайде, цитирай го и го тълкувай и ще говорим тогава. Интересно, като си ги чела тези неща, да си чела да пише нещо за онези, които ще останат във "външната тъмнина" и където ще бъде "плач и скърцане със зъби". Чела ли си някъде, че всички ще влезнат в Божието царство? Или напротив - че са малка част от хората? Да, той хлопа на всяка врата, но после е казано - и който ми отвори ще вляза и ще вечерям с него. А какво значи да отвори, Далия? Да натисне просто дръжката или да го приеме, приемайки любовта? Отказвайки се, отричайки се от старото, от злото. Ето ти го покаянието. Защото е написано на още други места, че целият закон се изпълнява в една дума, сиреч , в тая "Да обичаш ближния си както себе си". А как ще го обичаш, ако не си се отрекъл от това да му правиш зло?

Далия, ти можеш ли да докажеш, че състраданието не е по-висша степен на великодушие? Не можеш? - капиш Далия. Според собствения си критерий. Според мен е много важно първо да дефинираш и разграничиш двете понятия, да видим точно какъв смисъл им влагаш ти, какъв аз, пък тогава, можем и да си доказваме. Или по-простичкото, Далия - ДА ИЗЛОЖИМ ЛИЧНОТО СИ И СЪВСЕМ НЕЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗА ОСТАНАЛИТЕ ВИЖДАНЕ.
Анадън му?

относно това не си ли се замислял ,че ние не можем да променим в себе си каквото и да било . Да отвориш вратата означава буквално да я отвориш , да кажеш едно -ДА . Всичко друго е следствие от това Да . Бог те променя и те довежда до разкаяние . Ти сам нищо не можеш. Затова е писано "ако не се родиш отгоре "

Извинявам се за това изказване , повече няма да пиша по тези въпроси.
Dalllia

Мнениеот One_Of_Us » Пет Сеп 01, 2006 1:20 pm

Dalllia написа:
One_Of_Us написа:

One_Of_Us

Нямам какво повече да кажа , казах каквото мисля . За мен истината не се ражда в спора и поради тази причина считам за глупаво да споря и не го правя.

Ха, интересно - и аз мисля като теб. Просто истината си я има, независимо дали спорим или не. Но въпросната сентенция не съдържа в буквален вид разбирането за раждане на истината, а смисълът е разкриване на истината. Логично е - повече гледни точки, повече начини на мислене...
Но изборът си е твой. Има хора на които светът им е напълно ясен. И такива, които не го разбират. Аз съм от вторите и ще си споря, белким разбера нещо повече.
One_Of_Us

Мнениеот Dalllia » Пет Сеп 01, 2006 1:29 pm

Щом обективната истина съществува извън съзнанието на отделния индивид и е абсолютна категория то следва ,че тя не зависи от ничие съзнание и всъщност "абсолютната земна истина " също е субективна тъй като е достигната и е плод на субекти /хора/ и в този ред на мисли излиза че абсолютната истина е извън възможноста на нашия мозък да я схване и разбере .Та ние не сме сигурни дори за това което виждаме ...не знаем какъв е обхвата на нашето зрение ....все едно една мравка да се опитва да направи макет на това как изглежда земята.
Dalllia

ПредишнаСледваща

Назад към Литературни Раз(мисли) - зона за публицистика