Великодушието - можем ли?

Великодушието - можем ли?

Мнениеот so_what » Чет Авг 31, 2006 9:55 am

Великодушието се състои не в това ти да ми дадеш нещо такова, от което аз се нуждая повече от теб, а да ми дадеш онова, без което ти самият не можеш. Джубран Халил Джубран
има три вида хора -част от проблема,част от пейзажа и част от решението.
so_what

Re: Великодушието - можем ли?

Мнениеот vionbg » Чет Авг 31, 2006 12:29 pm

so_what написа:Великодушието се състои не в това ти да ми дадеш нещо такова, от което аз се нуждая повече от теб, а да ми дадеш онова, без което ти самият не можеш. Джубран Халил Джубран

Като заклет пияница ти давам шишето си:)
vionbg
Модератор

Re: Великодушието - можем ли?

Мнениеот so_what » Чет Авг 31, 2006 12:31 pm

vionbg написа:
so_what написа:Великодушието се състои не в това ти да ми дадеш нещо такова, от което аз се нуждая повече от теб, а да ми дадеш онова, без което ти самият не можеш. Джубран Халил Джубран

Като заклет пияница ти давам шишето си:)

това с пияницата е мръсна инсинуация ))) бих ти поискала цигарите, но знам че вече не ти трябват. :D
и така- какво даваш?
so_what

Мнениеот Dalllia » Чет Авг 31, 2006 1:14 pm

Ето ти още едно цитатче :
"Великодушието е превилегия на Боговете"
Dalllia

Мнениеот so_what » Чет Авг 31, 2006 1:35 pm

Dalllia написа:Ето ти още едно цитатче :
"Великодушието е превилегия на Боговете"
привилегия*
ще го разтълкуваш ли или всеки да го прави за себе си,примерно в следният род на мисли
1.аууу колко съм великодушна,сигурно съм Бог.
или
2.не съм великодушна.следователно не съм Бог.
на мен ми е интересно мнението ти :D иначе в гугъл цитати ,колкото щеш :D
so_what

Мнениеот Dalllia » Чет Авг 31, 2006 3:34 pm

Доста АзТско мислене имаш :)

Ако приемем , че хората са по образ и подобие на Бог , то тяхното великодушие е само подобие на такова :) т.е великодушието им не е съвсем безкористно . Казано просто - великодушие в чист вид не съществува.
Dalllia

Мнениеот so_what » Чет Авг 31, 2006 6:04 pm

Dalllia написа:Доста АзТско мислене имаш :)

Ако приемем , че хората са по образ и подобие на Бог , то тяхното великодушие е само подобие на такова :) т.е великодушието им не е съвсем безкористно . Казано просто - великодушие в чист вид не съществува.

естествено ,не ставай смешен / казваше братовчеда Балки в едно древно комедийно сериалче :) :) :)/ ,че ще казвам Аз.
защото ако визирам Вас ,драга Далия ,може да се почувствате засегната. :P
така че ,когато говоря нещо визирам само и единствено собственият си Аз и никого другиго.
идеята ми бе всеки да сподели собственото си мнение по отношение на собственото си великодушие,като перифразира сам за себе си ,мисълта на Джубран.
може и да си права права в разсъжденията си ,но
/е няма да се мине без но/
ако
човек е Божий образ и подобие ,а прошката е акт на великодушие, то как сам Бог може да прости греховете ни т.е. да бъде великодушен, а ние не го правим за себеподобните си ?
so_what

Мнениеот so_what » Пет Сеп 01, 2006 8:45 am

какво е за мен великодушието. ще ви разкажа.моя приятелка ,ще я нарека хипотетично Ани,живее с мъж,който по моето нищо незначещо мнение не я заслужава.
къде е великодушието тук ли ?
ами в това ,че Ани ,която утре трябваше да отиде на зъболекар, приготви закуска и обяд на въпросният и на случайния му приятел по запой ,с парите от които имаше нужда.
Ани ми каза ,че не знае какво е великодушие.не е намерила отговора за себе си.
so_what

Мнениеот Dalllia » Пет Сеп 01, 2006 10:49 am

Прошката ...а мислиш ли ,че сме се научили да прощаваме?
Нека приемем ,че сме се научили . Защо се налага да прощаваме ? - Защото всеки ,/ както и ние / прави грешки . А защо правим грешки ? - Защото "е човешко" , не е божествено да се греши нали :)
Ти казваш ,че Бог прощава , но това е много по-различно . Той не ни прощава , когато сме сгрешили , Той ни е приел такива каквито сме и няма какво да ни прощава. Това е великодушие .
За да простиш трябва да има нараняване , ние не можем да нараним Бог , така че Той няма какво да ни прощава.

За приятелката ти ...мисля ,че това така написано е много затрогващо , но също така мисля ,че е глупаво ...Великодушието не може да бъде елементарна глупост. Самата дума съдържа "Велик дух" . Да се жертваш е велико , но да се жертваш глупаво не е велико.

велокодушието е : Аз мога и без теб , но ти не можеш без мен , затова те обичам .
Dalllia

Мнениеот Dalllia » Пет Сеп 01, 2006 11:27 am

Между другото /във връзка с примера ти/
Според Аристотел любовтта е шест типа. И според тази класификация зависят взаимоотношенията между мъжа и жената.

Агапе - жертвената любов

Това са хората, които се отдават напълно и правят всичко необходимо, за да е добре техния партньор. Мъжете ухажват дълго, преди да се обяснят в любов. От многото отдаденост, жената може и да поомръзне и да започнете да я цените по-малко, но и при двата пола е налице желанието за по-силна обвързаност и контрол върху мислите и делата на другия.
Dalllia

Мнениеот so_what » Пет Сеп 01, 2006 11:38 am

Dalllia написа:Прошката ...а мислиш ли ,че сме се научили да прощаваме?
Нека приемем ,че сме се научили . Защо се налага да прощаваме ? - Защото всеки ,/ както и ние / прави грешки . А защо правим грешки ? - Защото "е човешко" , не е божествено да се греши нали :)
Ти казваш ,че Бог прощава , но това е много по-различно . Той не ни прощава , когато сме сгрешили , Той ни е приел такива каквито сме и няма какво да ни прощава. Това е великодушие .
За да простиш трябва да има нараняване , ние не можем да нараним Бог , така че Той няма какво да ни прощава.

За приятелката ти ...мисля ,че това така написано е много затрогващо , но също така мисля ,че е глупаво ...Великодушието не може да бъде елементарна глупост. Самата дума съдържа "Велик дух" . Да се жертваш е велико , но да се жертваш глупаво не е велико.

велокодушието е : Аз мога и без теб , но ти не можеш без мен , затова те обичам .

Прошката ...а мислиш ли ,че сме се научили да прощаваме?
Нека приемем ,че сме се научили . Защо се налага да прощаваме ?

всеки сам се учи на прошка.сам.това не се прподава в училище.ако прошката е път,трябва да си извървиш сам.собствената Голгота.Иисус е жертван като син Божи за синовете человечески.Изкупителният агнец.
Защо се налага да прощаваме? ми прочети Библията.там пише защо.
Защото всеки ,/ както и ние / прави грешки . А защо правим грешки ? - Защото "е човешко" , не е божествено да се греши нали :)
нали сме създадени по Божия образ и подобие?
щом сам Бог допуска опрощение,значи е предвидил и грехове на синовете Человечески.
мога да ти дам примери още от Стария Завет.И от Новия също.значи прошката е презумпция за греха.
и не ми разправяй на изуст ,че ни е приел каквито сме btw на кръста Иисус казва за разбойника :
"Прости му Боже ,той не знае какво говори..."
не бъди убедена ,че наранявайки себе си /Божието подобие/ не нараняваме Бог. това го казваш ти като собствена теза.

Колкото до приятелката ми- в твоите очи това е глупаво, в моите е великодушие,защото
даваш това ,от което ТИ имаш нужда, а защо - защото обичаш.
любовта е сляпа ,любовта е нелепа ,любовта е измислица на поетите, но я има.
великодушие не Е Велик Дух , а Велика Душа.
ако се хвана за етимологията на велика= голяма,това значи че голямата любов се побира във великодушието ,та дори и да изглежда смешна,глупама ,нелепа отстрани на нас зрителите.

твоят пример за великодушие:велокодушието е : Аз мога и без теб , но ти не можеш без мен , затова те обичам .

да предположим,че срещнеш просяк.гладна си .безработна си .имаш кифла ,която ще ти е храната за целия ден.какво правиш,ако ти я поиска?
а/ даваш му я и гладуваш
б/не му я даваш
в/даваш му я ,защото ти можеш без кифлата /вчера си яла нещо и утре пак ще ядеш/,а той май не е ял от седмица,/и не може повече без храна/ и дори/!!!/ го обичаш/ обичай ближният си!/
извинявай Далия, допадаш ми като събеседник,но това с обичането е леко изхвърляне.
принципно си права,но Джубран в мисълта си не фиксира ,дали този с когото сме великодушни ,сме близки,ни е познат ,любим или роднина.
да оперираме с Аз и Ти /като с напълно непознати /

:D :D :D
so_what

Мнениеот Dalllia » Пет Сеп 01, 2006 11:46 am

Първо : Не съм съгласна с това , което казваш относно библията .
Второ : Никъде не съм казала и половината от нещата , които оспорваш.
Няма да се впускам в обяснения за вярата , библията и Бог , защото темата ще се превърне в друга тема.
Трето: Ти сама си даде отговор ,че това на приятелката ти не е великодушие , а любов ...любовтта /поне човешката/ не може да бъде великодушие /поради последното ми изречение в предишния ми пост/ ей това: "велокодушието е : Аз мога и без теб , но ти не можеш без мен , затова те обичам ."
Последна промяна Dalllia на Пет Сеп 01, 2006 11:50 am, променена общо 3 пъти
Dalllia

Мнениеот so_what » Пет Сеп 01, 2006 11:46 am

Dalllia написа:Между другото /във връзка с примера ти/
Според Аристотел любовтта е шест типа. И според тази класификация зависят взаимоотношенията между мъжа и жената.

Агапе - жертвената любов

Това са хората, които се отдават напълно и правят всичко необходимо, за да е добре техния партньор. Мъжете ухажват дълго, преди да се обяснят в любов. От многото отдаденост, жената може и да поомръзне и да започнете да я цените по-малко, но и при двата пола е налице желанието за по-силна обвързаност и контрол върху мислите и делата на другия.

не знам за Аристотел,но знам гръцки.поне до толкова / тук за съжаление гръцките букви излизат като маймуница / за да ти кажа че любов е агапи.
само любов.като съществително.
жертва е тима
жертвам се като глагол-тизязо
и все пак тук не става конкретно дума за любов или за жертва ,а за това можем ли да бъдем великодушни.
макар че имам едно на ум, че великодушието не изключва жертванетов името на любовта.
so_what

Мнениеот so_what » Пет Сеп 01, 2006 11:50 am

Dalllia написа:Първо : Не съм съгласна с това , което казваш относно библията .
Второ : Никъде не съм казала и половината от нещата , които оспорваш.
Няма да се впускам в обяснения за вярата , библията и Бог , защото темата ще се превърне в друга тема.
Трето: Ти сама си даде отговор ,че това на приятелката ти не е великодушие , а любов ...любовтта /поне човешката/ не може да е бъде великодушие /поради последното ми изречение в предишния ми пост/

1.твоето несъгласие ,не променя Библията.
2.твоите въпроси са в болд.именно ,за да знаеш че ти отговарям точно на въпросите.
3.както казах в следващият си пост- великодушието, не изключва великодушостта от любов.па била тя и глупава :D
so_what

Мнениеот Dalllia » Пет Сеп 01, 2006 12:09 pm

Замисли се върху това какво е любов между половете/а и не само между тях/ , колкото и да е чиста поради факта ,че изисква взаимност /или поне се надява/ не може да бъде великодушие . Тя го прави , защото го обича /мотива е друг/ , тя не може без него .
При Бог не е така , Той може без нас и не очаква нищо за себе си от нас .Точно това е великодушие .
За просяка ...този пример е по-близо до великодушието , но и там съществува едно НО . Състрадание е по-точната дума за този пример . Защото ти знаеш какво е да си гладен или поне можеш да си го представиш . Бог не знае какво е да си гладен /както е писано той е Бог на изобилието- Ел Шадай/ Той не знае какво е да си човек , никога не е бил човек /освен чрез Исус/ Но виждаш ли ние го правим от състрадание , а Той няма състрадание ,а има по-висшата степен - ВЕЛИКОДУШИЕ.
Може да не се изразявам много ясно , но мисля ,че разбираш какво искам да кажа.
Dalllia

Следваща

Назад към Литературни Раз(мисли) - зона за публицистика