Морална ли е Любовта?

Морална ли е Любовта?

Мнениеот One_Of_Us » Нед Сеп 10, 2006 9:35 pm

Преди доста време, в едно телевизионно предаване, водено от известна тогава журналистка, бях озадачен от изречена от нея фраза, която звучеше горе-долу така:
"Любовта стои над морала"

И така, как мислите вие? Морална ли е Любовта? Или може би - моралът е любовен? Или нещо друго?
One_Of_Us

Re: Морална ли е Любовта?

Мнениеот vionbg » Пон Сеп 11, 2006 7:56 am

One_Of_Us написа:Преди доста време, в едно телевизионно предаване, водено от известна тогава журналистка, бях озадачен от изречена от нея фраза, която звучеше горе-долу така:

И така, как мислите вие? Морална ли е Любовта? Или може би - моралът е любовен? Или нещо друго?

Ами възможно е да е така, знам ли?! Да си над морала означава да стоиш над Доброто и Злото, като Свръхчовека на Ницше. Друг е въпросът, че най-популярната представа за любовта е като АБСОЛЮТНОТО ДОБРО. Но е напълно възможно да сме толкова прости и ограничени, че да не можем да си представим понятията, които стоят над обобщенията Добро и Зло.
vionbg
Модератор

Мнениеот so_what » Пон Сеп 11, 2006 9:50 am

One_Of_Us написа:Преди доста време, в едно телевизионно предаване, водено от известна тогава журналистка, бях озадачен от изречена от нея фраза, която звучеше горе-долу така:

Бибс ,дай определение за Морал и ще говорим :wink:
има три вида хора -част от проблема,част от пейзажа и част от решението.
so_what

Мнениеот One_Of_Us » Пон Сеп 11, 2006 10:19 am

so_what написа:[

Хе-хе, умно, бе! Ама много искаш! :D
Да ти кажа направо отговора, а?!
Ти си дай определението. Това е част от играта. И така - какво разбираш под морал?
One_Of_Us

Мнениеот One_Of_Us » Пон Сеп 11, 2006 10:36 am

vionbg написа:Ами възможно е да е така, знам ли?! Да си над морала означава да стоиш над Доброто и Злото, като Свръхчовека на Ницше. Друг е въпросът, че най-популярната представа за любовта е като АБСОЛЮТНОТО ДОБРО. Но е напълно възможно да сме толкова прости и ограничени, че да не можем да си представим понятията, които стоят над обобщенията Добро и Зло.

Ами прав си. Ние сме човеци и свръхчовешките понятия не са лъжица за нашата уста. Но аз мисля, че третираме тема, която ни засяга пряко, точно в качеството ни на човешки същества.
One_Of_Us

Мнениеот so_what » Пон Сеп 11, 2006 10:44 am

One_Of_Us написа:

Ти си дай определението. Това е част от играта. И така - какво разбираш под морал?

какво значи морална? морална любов - ми това е смешно.
кой беше казал "Любви все возрасти покорны..."
ако е морално да си влюбен на 15,25 ,35 то на 55 неморално ли е ?
някак си морал драги ми Бибияне на мен ми звучи догматично.сковаващо.връзващо.
неморално ли е съжителството без брак?
копелета ли са деца родени от голяма любов ,но в съжителство ,без да носят етикета "законни"?
не разбирам морала аз.
моралът търпи развитие и еволюира заедно с нас.
ми само като си помисля ,че преди 20 години беше неморално да ходиш с ултра къса пола ,да носиш стринг и топ с гол гръб,да се целуваш по улиците...абе за какво изобщо говорим?
под морал не разбирам нищо.морал ми звучи остаряло и грозно ,отнесено спрямо Любовта.
морал в този смисъл е като да зяпаш зад холските си перденца съседката ,която прави секс на отворен прозорец и да я осъждаш,докато мастурбираш .
so_what

Мнениеот vionbg » Пон Сеп 11, 2006 12:43 pm

so_what написа:
One_Of_Us написа:

какво значи морална? морална любов - ми това е смешно.
кой беше казал "Любви все возрасти покорны..."
ако е морално да си влюбен на 15,25 ,35 то на 55 неморално ли е ?
някак си морал драги ми Бибияне на мен ми звучи догматично.сковаващо.връзващо.
неморално ли е съжителството без брак?
копелета ли са деца родени от голяма любов ,но в съжителство ,без да носят етикета "законни"?
не разбирам морала аз.
моралът търпи развитие и еволюира заедно с нас.
ми само като си помисля ,че преди 20 години беше неморално да ходиш с ултра къса пола ,да носиш стринг и топ с гол гръб,да се целуваш по улиците...абе за какво изобщо говорим?
под морал не разбирам нищо.морал ми звучи остаряло и грозно ,отнесено спрямо Любовта.
морал в този смисъл е като да зяпаш зад холските си перденца съседката ,която прави секс на отворен прозорец и да я осъждаш,докато мастурбираш .

Чак пък толкова:) Морал и Етика са синоними, борявят с проблематиката за доброто и злото, демек с ценностите:) Както естетиката с красивото и грозното. Друг е въпросът, че и в двата случая можем да лепнем по едно ПСЕВДО пред понятието, но това е въпрос на криво разбиране.
Аз тая любов, за която говориш не я много броя за любов, защото там както казва Джакомо Казанова няма виновни и невинни и всички лъжат като за световно:) Демек, че няма нищо морално, ама това като че ли е нормално:)
vionbg
Модератор

Мнениеот so_what » Пон Сеп 11, 2006 4:15 pm

като се замислих днес / толкова дълго като във вица за огледалото на истината и блондинките /, стигнах до извода че морал и любов са несъвместими.
всяка любов пледираща за морал е псевдо любов.според мен любовта дари няма нужда от епитети- тя е просто Любов.и най важното е да е я има.
все едно към какво -към дете ,към мъж или жена ,към Бог или към цвете .тя съществува.
а епитетите ,които й прикачаме са просто като бутафорни украшения на дръзка ,нахална ,гола ,млада жена...
" не остарявай Любов..."
so_what

Мнениеот One_Of_Us » Пон Сеп 11, 2006 7:53 pm

so_what написа:като се замислих днес / толкова дълго като във вица за огледалото на истината и блондинките /, стигнах до извода че морал и любов са несъвместими.
всяка любов пледираща за морал е псевдо любов.според мен любовта дари няма нужда от епитети- тя е просто Любов.и най важното е да е я има.
все едно към какво -към дете ,към мъж или жена ,към Бог или към цвете .тя съществува.
а епитетите ,които й прикачаме са просто като бутафорни украшения на дръзка ,нахална ,гола ,млада жена...
" не остарявай Любов..."

Добре, аз като любител на баланса (а ти ужасно го наруши с тези твърдения :wink: ) ще ползвам контратеза. Според мен същността на морала е Любовта. И морал, който не произхожда от Любовта не е никакъв морал, а някакви измислени, извратени, временни човешки правилца, имащи за цел или да обслужат нечии преки интереси, или да създадат определена представа за демонстриращите ги в собствените си очи, очите на обществото или пред определени кръгове от него. За подобна демонстрация на "благопристойност" са посветени текстове от Библията, където се казва, че предизвиквайки човешката похвала, самоизтъкналите се получават своята награда и не трябва да очакват друг дял. Истинският морал, според мен, ако го възприемем като кодекс, е нещо като формализирани правила, чийто дух е Любовта. Това са да речем Десетте Божи заповеди - не убивай, не кради, почитай майка си и баща си и т.н. Мога да се съглася, че там, където се е настанила Любовта, те са излишни, но не защото са излишни по принцип, а защото Любовта ги изпълнява, без да ги спазва, поради естеството си - тъй като същността и е такава, а те са сами по себе си формализираната и същност. Затова си мисля, че има неразривна връзка, между морал и Любов. Но говоря за истински морал, а не за окарикатурени местни или временни етични разбирания.
Във връзка с това намирам изказването на въпросната журналистка за лишено от смисъл. Все едно, че казва: Любовта стои над Любовта.

Е, дано да изместих баланса :D
One_Of_Us

Мнениеот so_what » Вто Сеп 12, 2006 11:45 am

не формализирай това
ако мен ме попитат -Любовта над морала ли е -просто ще се изсмея.
а после ще добавя no comment :wink:
so_what

Мнениеот One_Of_Us » Вто Сеп 12, 2006 1:10 pm

so_what написа:не формализирай това
ако мен ме попитат -Любовта над морала ли е -просто ще се изсмея.
а после ще добавя no comment :wink:

Не беше целта формализирането, а примерът беше повод за осмисляне на част от битието. Според мен това не е някакво философстване - хей така, за спорта. Нещата, които засегнахме са навсякъде около нас и ни касаят непрекъснато. Без осъзнаването им губим свободата си, водени за носа от лукавите ръце на манипулаторите, или гнием в онзи построен от нас самите непристъпен затвор, в който влизаме доброволно с доживотна присъда, уж за да се предпазим от враждебния свят.
Ненапразно точно Любовта е прицел на атаки, осмивания, замени с ментета. Защото е свободна и неподчинима. И защото онези, които вървят след нея - децата и, в нея гледат, от нея се учат и на нея приличат.
Извинявам се, че прозвучах някак "литературно", ама така ми дойде :D
One_Of_Us

Мнениеот so_what » Вто Сеп 12, 2006 1:12 pm

чакай да включа един цитат
няма любов... Слави Трифонов
коментирай това :wink:
so_what

Мнениеот One_Of_Us » Вто Сеп 12, 2006 1:19 pm

so_what написа:чакай да включа един цитат
няма любов... Слави Трифонов
коментирай това :wink:

Е, при г-н Трифонов :wink: , нещата не са такива, каквито изглеждат. Да, така се пее в песента, но аз мисля, поне доколкото смътно си спомням текста, че това не е твърдение по принцип, а жалба за липсата на любов, в смисъл, че е твърде рядко срещана. Т.е. това не е отрицание на Любовта, а търсене на Любовта, като изключително рядка ценност. Дано да не се гелпя само, защото наистина не си спомням текста. :D
One_Of_Us

Мнениеот mira » Вто Сеп 12, 2006 2:14 pm

Любовта е неморална при всички положения. Но това така или иначе не я интересува.
Denuone Latine loquebar? -- In vita priore ego imperator Romanus fui.
mira

Мнениеот One_Of_Us » Вто Сеп 12, 2006 5:05 pm

mira написа:Любовта е неморална при всички положения. Но това така или иначе не я интересува.

Хайде, дай примери, или направи някакъв вид обосновка, mira.
One_Of_Us

Следваща

Назад към Литературни Раз(мисли) - зона за публицистика