Морална ли е Любовта?

Мнениеот vionbg » Сря Сеп 13, 2006 9:26 am

so_what написа:чакай да включа един цитат
няма любов... Слави Трифонов
коментирай това :wink:

Айде да не си говорим за продажни чалгари, дето се пишат за патриоти и даже се подиграват на Азис, забравяйки бързо кой прокара пътеката на такива като него.
vionbg
Модератор

Мнениеот so_what » Сря Сеп 13, 2006 10:58 am

vionbg написа:

Айде да не си говорим за продажни чалгари, дето се пишат за патриоти и даже се подиграват на Азис, забравяйки бързо кой прокара пътеката на такива като него.

това е само цитат стан.и не визира никого .доколкото знам ивайло е писал текста ,а той е поет. или поне пише като всички нас.текста не е на слави и не става дума за слави.
но и дори да става- личните пристрастия и предпочитания са именно това - лични.
тук не говорим за фаворизиране или култ към определени личности ,а за любов като понятие.и за морал- пак като такова.
:D
и ето че един поет е написал -няма любов...
има три вида хора -част от проблема,част от пейзажа и част от решението.
so_what

Мнениеот mira » Сря Сеп 13, 2006 12:06 pm

Моралът се крепи върху справедливостта, любовта не се интересува от справедливост.

Когато обичаме питаме ли се дали това е справедливо спрямо някого?
Denuone Latine loquebar? -- In vita priore ego imperator Romanus fui.
mira

Мнениеот One_Of_Us » Сря Сеп 13, 2006 1:53 pm

mira написа:Моралът се крепи върху справедливостта, любовта не се интересува от справедливост.

Когато обичаме питаме ли се дали това е справедливо спрямо някого?

Ами не питаме. Това, обаче подкрепя само второто изречение от предишния ти пост и никак не означава, че Любовта е несправедлива. Напротив, бих казал, че обичащият човек желае доброто на обичания, повече отколкото на себе си, а това абсолютно изпълнява изискванията на морала. Друг е въпросът, че Любовта не е подчинена на морала, защото както казах в предните мнения, моралът (истинският) е "формализирана" Любов. Нека да се подкрепя със знаменитият цитат за Любовта:

"1Кор. 13:1 Ако говоря с човешки и ангелски езици, а любов нямам, аз съм станал мед що звънти, или кимвал що дрънка.
1Кор. 13:2 И ако имам пророческа дарба , и зная всички тайни и всяко знание, и ако имам пълна вяра, тъй щото и планини да премествам, а любов нямам, нищо не съм.
1Кор. 13:3 И ако раздам всичкия си имот за прехрана на сиромасите , и ако предам тялото си на изгаряне, а любов нямам, никак не ме ползува.
1Кор. 13:4 Любовта дълго търпи и е милостива; любовта не завижда; любовта не се превъзнася, не се гордее,
1Кор. 13:5 не безобразничи, не търси своето, не се раздразнява, не държи сметка за зло,
1Кор. 13:6 не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината,
1Кор. 13:7 всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи.
1Кор. 13:8 Любовта никога не отпада;..."

Тук освен всичко казано за Любовта, е посочена и връзката и с правдата и истината. Но най-добре връзката морал - Любов, става ясна от тук:

"Гал. 5:14 Защото целият закон се изпълнява в една дума, сиреч , в тая "Да обичаш ближния си както себе си"."

Разбира се, съвсем не е задължително да приемаш Библията като авторитет. Но аз считам, че цитатите, които дадох са пряко свързани с живота и отразяват истинското състояние на нещата и ще съм любопитен да видя как ги оборваш с примери.
Но мисля също, че няма нужда да се обиждаме един друг с очевидни обяснения от рода на това, как майката желае само добро на децата си, в моя подкрепа, или да приемем болестния, егоистичен стремеж за обсебване на някого като Любов - в твоя.
One_Of_Us

Мнениеот mira » Сря Сеп 13, 2006 4:09 pm

Amicus meus, много задълбочено си се впуснал в тази тема наистина.

"Да обичаш ближния си както себе си"

.. но любовта към себе си е егоистична.
mira

Мнениеот mira » Сря Сеп 13, 2006 4:18 pm

А любовта по принцип - винаги обсебваща. Тя иска всичко или нищо. И в противен случай, тя не е любов. Ако не говорим за връзката, която съществува между майка и дете, а за любовта, неизключваща сексуален контакт, ако тя направи компромис именно с тази си характеристика, тя погубва себе си. Тя ще изчезне.
mira

Мнениеот One_Of_Us » Сря Сеп 13, 2006 8:03 pm

mira написа:Amicus meus, много задълбочено си се впуснал в тази тема наистина.

"Да обичаш ближния си както себе си"

.. но любовта към себе си е егоистична.

Много ми се искаше да избегнем жонглирането с думите и досадните обяснения, но явно няма да го бъде :D

Ще започна отдалече. Имало някога си, някъде си, някакъв си човек, който седял с нещастен вид на брега на езеро. Видял го един мъдрец и го попитал за причината за лошото му настроение. Онзи отговорил:
- Търся Бога, но все не го намирам.
Тогава мъдрецът изведнъж сграбчил нещастния човечец за косата, потопил главата му във водата и го държал така, докато давещият се започнал с всички сили да се бори за живота си. Малко преди да се удави, го извадил на въздух и му казал:
- Ето, така трябва да го търсиш!

Защо ти разказах тази история? Макар и съдържаща друг конкретен аспект има общо с нашата тема. Общото е отношението към себе си. Всеки се бори за живота си и на всеки нормален човек той му е мил, независимо от лекомислено изречените приказки понякога. Та в мисълта "да обичаш ближния, като себе си" се има предвид именно силата на отношението и искреността, ако искаш, защото горния човек наистина искрено се е борил за живота си. А това, че намираш егоизъм в това да обичаш другите, както себе си, просто няма да го коментирам. Бих искал светът да е пълен с такива "егоисти".
One_Of_Us

Мнениеот One_Of_Us » Сря Сеп 13, 2006 8:10 pm

mira написа:А любовта по принцип - винаги обсебваща. Тя иска всичко или нищо. И в противен случай, тя не е любов. Ако не говорим за връзката, която съществува между майка и дете, а за любовта, неизключваща сексуален контакт, ако тя направи компромис именно с тази си характеристика, тя погубва себе си. Тя ще изчезне.

Да, mira, Любовта иска всичко. Иска целия човек. Така е. Но го иска жив и здрав. Иска го такъв, какъвто е. И не би допуснала да му се случи зло, за да задоволи себе си, защото е Любов, а не прищявка на капризно дете, харесало лъскава играчка. В това е разликата.
One_Of_Us

Мнениеот vionbg » Чет Сеп 14, 2006 7:44 am

so_what написа:
vionbg написа:

това е само цитат стан.и не визира никого .доколкото знам ивайло е писал текста ,а той е поет. или поне пише като всички нас.текста не е на слави и не става дума за слави.
но и дори да става- личните пристрастия и предпочитания са именно това - лични.
тук не говорим за фаворизиране или култ към определени личности ,а за любов като понятие.и за морал- пак като такова.
:D
и ето че един поет е написал -няма любов...

Именно никакви пристрастия, просто призовавам да не смесваме чалгата с морала, поезията и всичко извън клозета където и е мястото. Нямам честта да познавам Ивайло, който е писал текста, вярвам че е поет, но това не променя факта, че явно си е дал текста за опростачване в национален мащаб, което си е негово право:)
Освен това "Няма любов" е фраза казана десет пъти по добре от Георги Минчев в една от последните му песни:)

Нека китарите да плачат,
днес е тъжен ден.
Нека звуците се влачат,
уморени като мен.
Нека всички да чуят как глупака,
как нещастният дървен философ,
позволи на жена да го прецака -
НЯМА ЛЮБОВ!
Всичко, всичко вече свърши - любовта умря.
Нещо сякаш се прекърши, нещо сякаш изгоря...
Но недейте да мислите, че страдам
за раздяла отдавна бях готов.
Аз съм мъж пред жена по гръб не падам
НЯМА ЛЮБОВ!
Не, няма любов, има само тъга,
но какво да правя,
как да я забравя-
нали от нея са ми тези рога!!!
Утре даже да се върне,
ще вдигна рамене.
Даже и да ме прегърне,
пак ще кажа твърдо не!
Ще я попитам каква полза има
да подритваме стария пантоф???
Щом не сме вече двама а трима...
НЯМА ЛЮБОВ!
vionbg
Модератор

Мнениеот vionbg » Чет Сеп 14, 2006 7:54 am

One_Of_Us написа:
mira написа:А любовта по принцип - винаги обсебваща. Тя иска всичко или нищо. И в противен случай, тя не е любов. Ако не говорим за връзката, която съществува между майка и дете, а за любовта, неизключваща сексуален контакт, ако тя направи компромис именно с тази си характеристика, тя погубва себе си. Тя ще изчезне.

Да, mira, Любовта иска всичко. Иска целия човек. Така е. Но го иска жив и здрав. Иска го такъв, какъвто е. И не би допуснала да му се случи зло, за да задоволи себе си, защото е Любов, а не прищявка на капризно дете, харесало лъскава играчка. В това е разликата.

"Митът за романтичната любов е донесъл десет пъти повече жертви от всички войни водени от човечеството"
Зигмунд Фройд

Адът това са другите, омразата е начин да разрушиш светът на другия, ЛЮБОВТА опит да завладеш светът на другия, изкуството - очарователен маниер за завоюването на другия"
Жан Пол Сартр.
vionbg
Модератор

Мнениеот One_Of_Us » Чет Сеп 14, 2006 8:27 am

vionbg написа:
"Митът за романтичната любов е донесъл десет пъти повече жертви от всички войни водени от човечеството"
Зигмунд Фройд

Адът това са другите, омразата е начин да разрушиш светът на другия, ЛЮБОВТА опит да завладеш светът на другия, изкуството - очарователен маниер за завоюването на другия"
Жан Пол Сартр.

Вион, понеже не съм наясно - тези двамата да не са олимпийски богове?
Има ли смисъл да ти изсипя тон имена и цитати на много известни и уважавани личности, които не са на това мнение? Ако горното представя и твоето виждане, добре - макар и да ми е трудно да разбера и приема подобен начин на възприемане на света, ще се съобразя с факта, че има хора, които отричат Любовта, наричайки я мит и че ти си един от тях. А може би не е така?
One_Of_Us

Мнениеот One_Of_Us » Чет Сеп 14, 2006 9:20 am

Във тежкото време, които всички ние заедно преживяваме, теглейки каруцата, претоварена със собствените ни недостатъци, протестиращи на висок глас срещу безпардонната простащина, срещу безвкусицата и липсата на ценности, срещу положението на добитък, което ни отреждат управляващите, някак много модерно стана да изоргиналничим нихилистично, отричайки всичко и всички. Не че го мислим наистина, но така си създаваме добре смилаем образ на лоши момчета и момичета. Това се котира на пазара, това продаваме. Забравяйки, че с всяка секунда намалява времето, през което все още има надежда да заприличаме на самите себе си. Доста неща се написаха за морала. Но някой замисли ли се, каква е целта заложена в етичното. Или защо изобщо трябва да го има. Че то е онова нещо, което ни съхранява заедно в пъстротата на различията си, многообразието си и правото си на свобода. И че то е онова, което ако не съумява да направи от света, в който живеем рай, поне го предпазва от това да не се превърне в ад. За Рая се иска просто Любов!
One_Of_Us

Мнениеот vionbg » Чет Сеп 14, 2006 9:24 am

One_Of_Us написа:
vionbg написа:
Зигмунд Фройд

Жан Пол Сартр.

Вион, понеже не съм наясно - тези двамата да не са олимпийски богове?
Има ли смисъл да ти изсипя тон имена и цитати на много известни и уважавани личности, които не са на това мнение? Ако горното представя и твоето виждане, добре - макар и да ми е трудно да разбера и приема подобен начин на възприемане на света, ще се съобразя с факта, че има хора, които отричат Любовта, наричайки я мит и че ти си един от тях. А може би не е така?

Ами намирам тия господа за убийствено прави:) Не са далеч от боговете в интерес на истината, като се съди до какви грандиозни промени в начина на мислене на съвременния човек са довели схващанията им:) Романтичната любов е просто игра на хормони, които по силата на някакви химични и не знам си какви закономерности, тотално те лишават от мозък. Добре го е казал мосю Франсоа Вийон в своята
Балада за обратните истини
Колко смел е превитият врат,
милост има в сърцето от лед
Лицемерът е верен събрат
а на влюбен умът му е в ред

Да, моето мнение е такова - вярвам в романтичната любов, защото съм убеден, че съществува, но в никакъв случай не я намирам за нещо хубаво - просто една подигравка на боговете с човека - забавляват се гадовете като ни гледат какви маймуни ставаме.
А “другата” любов съизмерима с хуманизма – за нея шапки долу, защото от нея рабираме, колкото аз от ядрена физика:) и смятам, че нямам право да я дъвча само защото си нямам работа.
Що се отнася до цитатите, не виждам нищо лошо в това, че моите цитати не са от Библията:)))
vionbg
Модератор

Мнениеот One_Of_Us » Чет Сеп 14, 2006 10:43 am

vionbg написа:

Ами намирам тия господа за убийствено прави:) Не са далеч от боговете в интерес на истината, като се съди до какви грандиозни промени в начина на мислене на съвременния човек са довели схващанията им:) Романтичната любов е просто игра на хормони, които по силата на някакви химични и не знам си какви закономерности, тотално те лишават от мозък. Добре го е казал мосю Франсоа Вийон в своята
Лицемерът е верен събрат

Да, моето мнение е такова - вярвам в романтичната любов, защото съм убеден, че съществува, но в никакъв случай не я намирам за нещо хубаво - просто една подигравка на боговете с човека - забавляват се гадовете като ни гледат какви маймуни ставаме.
А “другата” любов съизмерима с хуманизма – за нея шапки долу, защото от нея рабираме, колкото аз от ядрена физика:) и смятам, че нямам право да я дъвча само защото си нямам работа.
Що се отнася до цитатите, не виждам нищо лошо в това, че моите цитати не са от Библията:)))

Хе-хе, Вион, направо ме убеди, че светът е станал по-добър след Фройд и Сартр. Както и в това, че няма човек в развитите, да не говорим за останалите страни, който да не е чувал за тях. Особено от онези, които смятат, че столицата на България е Букурещ.
А инак мнението ти за Любовта е оригинално. Когато пак нямам работа, ще си го запиша в тефтерчето. За да бъда по-красноречив, когато не ми достигат цитатите от Библията :D
Вион, доколкото знам, ти си модератор. Що не вземеш да направиш един раздел "тъпи теми" и да преместиш тази там, щом я възприемаш като безполезна. За една друга се изказа пак по линията на безработицата, но тя събра добър читателски интерес. Очевидно освен тъпи теми има и тъпи хора, които да ги четат. Така дори ще имаш доказателства черно на бяло над каква тълпа си се извисил.
И... Вион, неозъбен не означава беззъб...
One_Of_Us

Мнениеот vionbg » Чет Сеп 14, 2006 10:55 am

One_Of_Us написа:
vionbg написа:

Лицемерът е верен събрат

Хе-хе, Вион, направо ме убеди, че светът е станал по-добър след Фройд и Сартр. Както и в това, че няма човек в развитите, да не говорим за останалите страни, който да не е чувал за тях. Особено от онези, които смятат, че столицата на България е Букурещ.
А инак мнението ти за Любовта е оригинално. Когато пак нямам работа, ще си го запиша в тефтерчето. За да бъда по-красноречив, когато не ми достигат цитатите от Библията :D
Вион, доколкото знам, ти си модератор. Що не вземеш да направиш един раздел "тъпи теми" и да преместиш тази там, щом я възприемаш като безполезна. За една друга се изказа пак по линията на безработицата, но тя събра добър читателски интерес. Очевидно освен тъпи теми има и тъпи хора, които да ги четат. Така дори ще имаш доказателства черно на бяло над каква тълпа си се извисил.
И... Вион, неозъбен не означава беззъб...

Ти добре ли си? Пак ми приписа един куп работи дето даже не са ми и хрумвали. Нямам спомен да съм определял предлагана от теб тема като тъпа, най-много да ми се е сторило някое твое твърдение необмислено, като това:)))) Освен това нищо не съм казвал за по-добър или по-лош свят, да не съм някой сектантски пастор, просто по-различен:)
Това, че съм модератор в никакъв случай не ми дава предимство, тъй като не съм си дал право да ти трия мнението или каквото и да е. В случая съм си най-обикновен потребител.
Моле те да не ме набеждаваш така несправедливо в това, което на тебе много ти се иска АЗ да кажа, за да се изложа, та да можеш да си доставиш любовно-романтичното удоволствие да ми се подиграваш:)
Айде със здраве;)
vionbg
Модератор

ПредишнаСледваща

Назад към Литературни Раз(мисли) - зона за публицистика