Денят на независимостта

Денят на независимостта

Мнениеот so_what » Пет Сеп 22, 2006 11:58 am

малко история:

Ден на независимостта на България

На 22 септември 1908 г. във Велико Търново с манифест княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт на практика се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта, а след това и Великите сили признават официално българската независимост. Обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 10 септември 1998 г.

кратка предистория:

Денят на Съединението е 6 септември

На 6 септември честваме Съединението на Княжество България с Източна Румелия, с което българският народ отхвърля една несправедливост, наложена от Великите сили през юни 1878 г. с Берлинския договор.

Първи в борбата за историческото обединение се впускат революционерите от епохата на Възраждането и на Априлското въстание. Стефан Стамболов, Иван Драсов, Захари Стоянов, Никола Обретенов, Христо Караминков, братята Никола и Георги Живкови и други основават комитети в Търново, Пловдив, Русе, Кюстендил, Ловеч, София, Разград, Габрово. Дейността им е подпомагана от българските правителства, които осъществят постоянна дипломатическа агитация сред официална Европа за националните стремежи на нашия народ.

През зимата и пролетта на 1885 г. съединисткото движение в Източна Румелия се активизира. В началото на февруари група бивши революционери образуват Български таен централен революционен комитет (БТЦРК). В него влизат Захари Стоянов - председател, Иван Андонов - секретар, Тодор Гатев - касиер, и членове - Петър Зографски, Спиро Костов, Иван Стоянович, Спас Турчев и др.

През пролетта и лятото на 1885 г. в Чирпан, Сливен, Пазарджик, Ямбол, Хасково и други градове и по-големи села се създават частни революционни комитети. В тях се записват патриотично настроени интелигенти, ръководителите на спортни и културни дружества, недоволни от източнорумелийското правителство.

Организацията получава пълната подкрепа на княз Александър Батенберг и на цялата българска общественост. Без да го афишира официално, назначеният от султана главен управител на Източна Румелия Александър Богориди толерира и поощрява съединисткото движение, макар то да е насочено и срещу него като представител на Османската империя. Сигналът за въстанието е даден на 2 септември 1885 г. в столицата на Априлското въстание Панагюрище. Последният управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич в деня на обявяването на Съединението казва: "И аз съм българин. Не мога да не чувствам известно удовлетворение в тази минута".

На 8 септември Александър Батенберг издава манифест към българския народ. В него князът съобщава за провъзгласеното Съединение и за решението си да го приеме като общонародно дело. На другия ден той е посрещнат тържествено в Пловдив, откъдето изпраща телеграма до правителствата на европейските Велики сили: "Старата Източна Румелия престана да съществува и народът ме провъзгласи за свой княз".

До обявяването на независимостта през 1908 година българската дипломация поддържа в Европа илюзията за две области, а не за единна българска държава, което тогава не е възприемано от Великите сили. В този смисъл делото, започнало със Съединението, на практика приключва окончателно доста по-късно - с обявяването на независимостта.

Днес е денят на НЕЗАВИСИМОСТТА.Независими ли сме вече? И ще бъдем ли -една година по късно на същатата дата,след присъединението към ЕС?
Последна промяна so_what на Пет Сеп 22, 2006 5:38 pm, променена общо 1 път
има три вида хора -част от проблема,част от пейзажа и част от решението.
so_what

Мнениеот mira » Пет Сеп 22, 2006 2:21 pm

Честит празник!

(По радиото чух че днеска било и деня на сърцето - посъветваха гражданите цял ден да не ядат нищо и вечерта да идат да си измерят холестерола в НДК :)))) без майтап!
Denuone Latine loquebar? -- In vita priore ego imperator Romanus fui.
mira

Мнениеот so_what » Пет Сеп 22, 2006 3:56 pm

Честит празник и на теб Мира.
so_what

Re: Денят на независимостта

Мнениеот One_Of_Us » Съб Сеп 23, 2006 2:47 pm

so_what написа:малко история:
Днес е денят на НЕЗАВИСИМОСТТА.Независими ли сме вече? И ще бъдем ли -една година по късно на същатата дата,след присъединението към ЕС?

Ехей, чак до ЕС си отнесла темата. Но аз все си мисля, че истинската независимост е духовна категория. Ако нея я има налице - вече сме свободни и единни. И няма да има империя или времена, които да са способни да ни поробят. Стига да не продадем свободата си за 30 сребърника.
One_Of_Us

Мнениеот so_what » Съб Сеп 23, 2006 3:35 pm

One_Of_Us написа:

Ехей, чак до ЕС си отнесла темата. Но аз все си мисля, че истинската независимост е духовна категория. Ако нея я има налице - вече сме свободни и единни. И няма да има империя или времена, които да са способни да ни поробят. Стига да не продадем свободата си за 30 сребърника.

Честит празник и на теб One_Of_Us.
Вътрешно можем да сме свободни и независими ,но политически и икономически ,уви...
so_what

Мнениеот One_Of_Us » Нед Сеп 24, 2006 7:34 am

so_what написа:
One_Of_Us написа:

Честит празник и на теб One_Of_Us.
Вътрешно можем да сме свободни и независими ,но политически и икономически ,уви...

Ем, имах предвид, че духовната независимост е необходимото условие. Икономическата и политическата са следствието. Уви, това не се разбира и вечно чакаме някой да ни направи подарък - ей, много сте готини, що да страдате, я да вземем да ви освободим, да ви подарим независимост, пък и да ви напълним хазната на изпроводяк! :wink:
Е, такова животно нема!

Честито да ти е!
One_Of_Us

Назад към Литературни Раз(мисли) - зона за публицистика