Литературните сайтове - място в цивилизацията

Заслужават ли сайтовете, в които се пише, да бъдат наречени "литературни"?

Не
0
Няма гласували
Да
3
43%
Трудно е да се каже
4
57%

Общо гласове : 7

Мнениеот One_Of_Us » Пет Ное 03, 2006 7:36 pm

vionbg написа:
Ама аз само попитах, какво предлагаш.
Не разбирай, че намирам спорът за нещо лошо, стига да не е самоцел.

Засега предлагам нова тема. Много бих искал да се включиш.
One_Of_Us

Мнениеот Яндра » Съб Ное 04, 2006 11:28 am

One_Of_Us написа:
vionbg написа:
Браво бе ХУЛИТЕРЕ, мани го синхрона, дай да те видя какво си написал? Яндра ПИШЕ, така че и на теб ще ти тракне ченето, стига да схванеш нещо друго освен ключовете думи - РЕПРЕСИЯ, СВОБОДА, МРАЗЯ, НЕПОНАСЯМ, ЛИБЕРТЕ(нищо общо няма със заключените теми... назови се) Изпусна си нервите! Защо? Кой те обиди Истината ли? Омразта към Яндра?! Кой МРАЗИ Яндра?
Ти освен трактати и фанфари за СИМЕОН (ху...м) какво си написал - дай ми твой стих равен на нейните - чакам.

:D Трактати??? Фанфари за Симеон??? Не си в ред, честно. Объркал си страницата на телефонния указател. Явно се напиваш и от боза. Бозата на Хулите...:D

Яндра, не му вярвай - не те мразя. Не си пиша с хора, които не уважавам. А с такива дето мразя пък, хич.
Поздрави и на двама ви!

Ако това е честност, какво да кажем за другото :))) Трябва да остана с впечатлението, че си "добричък и мил", че поредлагаш разумни доводи, че има логика в изказванията ти... Къде е логиката-
омраза - боза -телефонен указател -Хулите - хора- поздрави - уважавам.... Обясни ми, защото забравих за какво говорим, мислех, че беше за Литаратурни сайтове, не за "бозата на Хулите", това го уточнихме.
Хим каза своето мнение, по много интелигентен начин, предлагам и ти да направиш така, не си създавай "виртуални проблеми", няма създадено движение срещу Хулите, сега можеш да спиш спокойно.
Аз мисля, конкретизирах смисъла на тази тема, тя е свързана с мненията из цялата мрежа по повод Литературните сайтове, ако имаш коментар по случая, ще го изслушаме, какъвто и да е той...Имам чувството, че съм забравила да поместя мнения от hulite.net, но все пак от Словото има, ако можеш да добавиш нещо, например незабравима лична мисъл, ще я поместя и нея, и така ще станеш част от общата картина, прочети все пак каква е тя преди да коментираш, това ти го препоръчвам от уважение, Един от нас

Не се усещаш, че леко обиждаш нашите колеги Хулите, оставям те сам да помислиш къде.
От великото до смешното има само една крачка
Яндра

Мнениеот One_Of_Us » Съб Ное 04, 2006 3:06 pm

Яндра написа:
Ако това е честност, какво да кажем за другото :))) Трябва да остана с впечатлението, че си "добричък и мил", че поредлагаш разумни доводи, че има логика в изказванията ти... Къде е логиката-
омраза - боза -телефонен указател -Хулите - хора- поздрави - уважавам.... Обясни ми, защото забравих за какво говорим, мислех, че беше за Литаратурни сайтове, не за "бозата на Хулите", това го уточнихме.
Хим каза своето мнение, по много интелигентен начин, предлагам и ти да направиш така, не си създавай "виртуални проблеми", няма създадено движение срещу Хулите, сега можеш да спиш спокойно.
Аз мисля, конкретизирах смисъла на тази тема, тя е свързана с мненията из цялата мрежа по повод Литературните сайтове, ако имаш коментар по случая, ще го изслушаме, какъвто и да е той...Имам чувството, че съм забравила да поместя мнения от hulite.net, но все пак от Словото има, ако можеш да добавиш нещо, например незабравима лична мисъл, ще я поместя и нея, и така ще станеш част от общата картина, прочети все пак каква е тя преди да коментираш, това ти го препоръчвам от уважение, Един от нас

Не се усещаш, че леко обиждаш нашите колеги Хулите, оставям те сам да помислиш къде.

Яндра, ама много си се объркала още в началото. Недей остава с впечатлението, че съм добричък и мил, защото ще сгрешиш ужасно. А още повече, ако си мислиш, че за мен има някакво значение как ще ме окачествиш ти, или някой си. Аз съм си такъв, какъвто съм си. Дали ще ме наречеш прекрасен или ужасен, това няма да промени факта. Не мисля и че това е мястото да си правим лични характеристики и квалификации. Има лични съобщения за това, там можеш в свободен текст да ми напишеш колко съм отвратителен, ще те прочета внимателно, даже може и да приема нещо от всичко казано за вярно. Що се отнася за колегите от Хулите, не се притеснявам, те имат чувство за ирония.
One_Of_Us

Мнениеот Яндра » Съб Ное 04, 2006 3:21 pm

One_Of_Us написа:
Яндра написа:

Яндра, ама много си се объркала още в началото. Недей остава с впечатлението, че съм добричък и мил, защото ще сгрешиш ужасно. А още повече, ако си мислиш, че за мен има някакво значение как ще ме окачествиш ти, или някой си. Аз съм си такъв, какъвто съм си. Дали ще ме наречеш прекрасен или ужасен, това няма да промени факта. Не мисля и че това е мястото да си правим лични характеристики и квалификации. Има лични съобщения за това, там можеш в свободен текст да ми напишеш колко съм отвратителен, ще те прочета внимателно, даже може и да приема нещо от всичко казано за вярно. Що се отнася за колегите от Хулите, не се притеснявам, те имат чувство за ирония.

Добре де, лошо момче си, няма да ти развялям имиджа... Разтрепераха ми се коленете... Не знам за лични, но много стана интимен разговора, дай да помълчим малко(да охладим страстите)
"Що се отнася за колегите от Хулите, не се притеснявам, те имат чувство за ирония."
ЕЕЕЕ, това беше хубав комплимент, всеки би се поласкал, но защо очакваш точно ние да те черпим :)

Между другото къде съм писала нещо за теб, че си загубих очилата?!
Яндра

Мнениеот Яндра » Съб Ное 04, 2006 3:55 pm

Сега... имах най-доброто желание да подхвана въпроса за понятието Литаратурен сайт. Естествено, това би поставило в шах и сайт Бунтарите, защото всеки "литературен сайт" в интернет, всъщност притежава само частично основания да се нарече такъв... Каквито и проблеми да съществуват, Глобалната мрежа все пак дава повече възможности, защото няма нужда да ставаш от компютъра, за да прочетеш, говориш или пишеш, дори можеш да слушаш музика, да гледаш клипове, изобщо мултимедийна всеобхватност
Дори и да се формира наука за създаване на литературен сайт, на практика ще има доста трудности... Проблемите произтичат от това, че потребителите консумират вече готовия създаден сайт, но нямат представа от това какви усилия са необходими за създаването и поддръжката на един такъв сайт. За разлика от блоговете, които наводниха нета, при сайтовете има нужда от хора, които отговарят за техническата поддръжка, от хора, които организират и систематизират информацията, от много други помощни звена...
Потребителите, които идват и ползват тези неща, би трябвало да уважават усилията на толкова много хора, които са впрегнали личното си време и умения за тях, и мисля, че всеки сайт, създаден в Мрежата има право да съществува, да се бори за мястото си и да се разграничава от другите, това включва всички сайтове, не само тези, които споменаваме най-често, но и другите...
И аз искам да обърна внимание и на сайтове, за които никой не е чувал, там също може да се намери литература... Не същствуват само сайтове, в които пишат всички, има и специализирани, и такива, които обслужват определена група от хора, и наблягащи на определено течение в изкуството или литературата в частност...
Мисля, все пак уточних, че не става дума за тип сайт, а за стратегия на цялата мрежа... А резултатите, които конкретно искам да постигна - анализ или поне опит за анализ на мрежата, която предлага литература...Доколкото я предлага...
Всеки може да се включи, но ще помоля да не търсите веднага междусайтска вендета, искам да уточня, че уважавам колегите от сайт Хулите, но и от останалите сайтове не по-малко - това включва и Литернет, Словото, Буквите, Грозни пеликани, Мухозоли, Стихове Бг и много други формации и лични сайтове...
Уточнявам също, че всеки, който има отношение към литературата, независимо от това, дали има личен сайт, дали е създал форум или библиотека е част от тази разработка.

П.С:Клакьорите всъщност не са много приятни, особено, когато са досадни...
Яндра

Мнениеот One_Of_Us » Съб Ное 04, 2006 4:36 pm

Яндра написа:Разтрепераха ми се коленете...

Това е от флуидите... :wink:
One_Of_Us

Мнениеот Яндра » Съб Ное 04, 2006 4:57 pm

One_Of_Us написа:
Яндра написа:Разтрепераха ми се коленете...

Това е от флуидите... :wink:

Да, ама не е от флуидите... Хайде стига сме си разваляли замъците, да вземем да направим нещо друго- асоциативно мислене.
Думата "Словоблудство" какви асоциации предизвиква у теб?
И после ще ти обясня какво общо има това с чалгата... Софистике епистеми...Капиши?
Яндра

Мнениеот Яндра » Съб Ное 04, 2006 5:36 pm

HIM написа:"Място за литература, за обмяна на идеи, за писане, за онлайн разговори, за запознанство, за спор, за развлечение, за всичко, което може да се измисли, свързано с литература?" -
Ами може би трябва да тръгнем от това що е то литература и има ли тя почва в интернет:)
За мен най-важното в един литературен сайт е това, че ти дава непосредствената възможност да общуваш чрез текстовете, които пишеш, и с авторите на текстовете, които четеш. Иначе който иска качествена и елитарна литература да си извади прашасалата членска карта за градската библиотека. Така според мен в литературните сайтове акцентът е именно в непосредствената възможност за общуване между авторите, а на какво ниво ще е това общуване , разбира се, зависи от самите водещи го.
Малко или много всеки текст "разкрива" своя автор за внимателния читател. Така можем да стигнем до извода- кажи ми кой те коментира, за да ти кажа какво пишеш:)дори да е едно просто- "ей, много яко това " или пък "хич не ме кефиш ве, копеле"- важнто е че, текстът ти е достигнал до някого и в бясната скорост на интернет той ти е отделил време, изтръгнал си го от апатията на обикновения юзър. Прекрачва се онази граница, която книжният носител поставя между автора и читателя. Вече живеем в бъдещето.
Здравейте, казвам се Христо и съм пристрастен.

Христо, интересно ми е твоето мнение за следния проблем. В интернет има много и различни сайтове. Някои от тях са литературни, други свързани с някаква услуга, трети астрологични, четвърти - за запознанства. Прав си, че трябва да дадем определение на думата "литература".
Идва от думата Literatura (letera -буква) = граматика, учене, четене,
по късно придобива значение на "произведение".
Най-общо се разделя на два вида - поезия и проза.
Не всеки текст е литературен.
Науката обслужваща литературата е Литературознанието. То се обособява като История на литературата, Литературна критика и др.

Разделянето на стилове и направления в изкуството, литературата, и в частност в поезията и прозата не е за изпускане. Знаем, че литературата днес е много разнообразна, защото включва всички исторически превъплащения.

Класика - Романика, Готика, Ренесанс, Маниеризъм, Романтизъм, Реализъм и др.
Модеризъм - Импресионизъм, Символизъм, Футуризъм, Абстракционизъм, Дадаизъм, Сюрреализъм, Експресионизъм, Абстрактен импресионизъм

Постмодернизъм - Концептуализъм и др.

Някои от тези направления са по-скоро характерни за изобразителното изкуство и архитектирата, но други за възникнали по-скоро в литературата - например символизма.

Това, че литературата наскоро има още един раздел - Интернет литература, я обогатява по някакъв начин.

Струва ми се недостатъчно твърдението, че само масовата, популярната литература има смисъл. Елитарността в литературата също е някаква позиция на даден контингент. Например писател и есеист като Умберто Еко предполага повече подготовка за прочит...Неслучайно е обособено определението "булеварден роман" Между другото съществува и "рап поезия" и веки народ има някаква особеност на литературата си. Говорим за различни типове литература в зависимост от смисъла, съдържанието, идейния заряд, приложението, формата и т.н.
Защо да не говорим и за сайтовете по този начин. Всеки от тях обслужва определена кауза или има определена насоченост. Например сайт за поезия, сайт за литературна критика, виртуална библиотека, виртуално издателство, форум за литература, сайт за самопубликуване, електронно списание, Е - Буук - електронна книга, виртуален речник, концептуален сайт и т.н...
Аз не мога да обхвана цялото многообразие, имам нужда от помощ в тази кауза.
Яндра

Мнениеот One_Of_Us » Съб Ное 04, 2006 5:39 pm

Яндра написа:
Да, ама не е от флуидите... Хайде стига сме си разваляли замъците, да вземем да направим нещо друго- асоциативно мислене.
И после ще ти обясня какво общо има това с чалгата... Софистике епистеми...Капиши?

Ами като чета, че си минала на други езици, зависи от настроението - примерно слово + блу - нещо като синя дума, нереалност, мечта. Но пък слово + блуд (или блъд) би се получило, ако възприемах на 100% сериозно всичко написано във форума. Излиза, че словоблудство е нещо синьо-червено, което пък отдавна на всички е ясно, че е така :wink:
Протестирам, това не е политически форум и не трябва да ме провокираш повече по този начин :lol:
One_Of_Us

Мнениеот Яндра » Съб Ное 04, 2006 6:01 pm

One_Of_Us написа:
Яндра написа:

Ами като чета, че си минала на други езици, зависи от настроението - примерно слово + блу - нещо като синя дума, нереалност, мечта. Но пък слово + блуд (или блъд) би се получило, ако възприемах на 100% сериозно всичко написано във форума. Излиза, че словоблудство е нещо синьо-червено, което пък отдавна на всички е ясно, че е така :wink:
Протестирам, това не е политически форум и не трябва да ме провокираш повече по този начин :lol:

Не се лигави де!@ Нали не сме в чата.
Яндра

Мнениеот malina » Вто Ное 14, 2006 2:13 pm

Това, че литературата наскоро има още един раздел - Интернет литература, я обогатява по някакъв начин.

Не мисля, че Интернет литературата е нов раздел. Интернет е медия и то ще е все едно да обособим раздели като вестникарска литература, телевизионна литература и т.н. Ако литературата цели да се определи с медията, тя трябва да приеме и нейната динамика - да стане нещо като журналистическа поезия.

Литературата в интернет е литература толкова, колкото и текстовете извън нея. Напоследък ми се случва (не ги купувам, но ми попадат) да чета литературните вестници - вътре, съжалявам, че трябва да го кажа, ама богинята Мая се вихри с пълна сила... Много от литературата в интернет също е такава. Но голяма част от текстовете са много силна литература.

А колкото до позицията на времето - разликите са огромни, днешните полета на изява на литературата са всичко, но не и лингвистични кръжоци... сякаш всичко вече го знаем. И нищо няма да променим.
malina

Мнениеот vionbg » Вто Ное 14, 2006 2:47 pm

malina написа:

Не мисля, че Интернет литературата е нов раздел. Интернет е медия и то ще е все едно да обособим раздели като вестникарска литература, телевизионна литература и т.н. Ако литературата цели да се определи с медията, тя трябва да приеме и нейната динамика - да стане нещо като журналистическа поезия.

Литературата в интернет е литература толкова, колкото и текстовете извън нея. Напоследък ми се случва (не ги купувам, но ми попадат) да чета литературните вестници - вътре, съжалявам, че трябва да го кажа, ама богинята Мая се вихри с пълна сила... Много от литературата в интернет също е такава. Но голяма част от текстовете са много силна литература.

А колкото до позицията на времето - разликите са огромни, днешните полета на изява на литературата са всичко, но не и лингвистични кръжоци... сякаш всичко вече го знаем. И нищо няма да променим.

Напротив, трябва да положим МНОГО усилия, на поне едно косъмче от въшливата брада на безхаберието, се надявам, да променим:)
vionbg
Модератор

Мнениеот Яндра » Пон Ное 20, 2006 7:25 pm

malina написа:

Наистина, може би не е нов раздел, но въпреки всичко стои като такава, защото езикът и стилът се обособяват от някакви комуникационни единици, от слайд шоу и чат руумс. Поезията като отговор, като коментар, като чатене, като единици и нули.... като прякор, като рекламен трик.... да продължавам ли... Какво общо с Паисии, с ръцете, които топят перото в мастило, с мириса на книга. Нов раздел сега, когато е само фрагмент, защото интернет копира света, скоро ще бъде паралелен на истинския... Може и да не съм права... Вероятно критиците трябва да живеят някак.
Яндра

Мнениеот malina » Пон Ное 20, 2006 7:47 pm

не зная... Сега говорим за рекламен трик, пък той си е стария стремеж към славата - онова което може да доведе много хора от противоположния пол в прегръдките ти, за да можеш накрая да умреш на седемдесет и една в леглото си, не сам.

съвсем същото е. Нищо не се е променило. Не вярвам например да се е говорило (по същата логика) за Гутенбергова поезия/проза...
malina

Мнениеот Яндра » Пон Ное 20, 2006 7:59 pm

malina написа:не зная... Сега говорим за рекламен трик, пък той си е стария стремеж към славата - онова което може да доведе много хора от противоположния пол в прегръдките ти, за да можеш накрая да умреш на седемдесет и една в леглото си, не сам.

съвсем същото е. Нищо не се е променило. Не вярвам например да се е говорило (по същата логика) за Гутенбергова поезия/проза...

това е сериозно...
абсолютно е така
Наистина в някой случай може да говорим за същности,
за възклицания , вълци преоблечени в други, кози кожи ...
може и просто да говорим за самото говорене и може да си лягаме с който си поискаме и въпреки всичко има критици, има чиновници, коафьори и прахосмукачки и Гутемберг - и пресата и факса и офсета и обществения клозет - все пак рекламата продава чрез подсъзнателна манипулация. И все пак има поезия и тя се върти в една точка, т.е въртим се в кръг... И пак в пещерата има сенки и светлини... и има имане и нямане и разни логики, като защо Адам и Ева за изгонени от Рая, след като са принесли полза на Човечеството, някои хора правят литература от всичко....
Яндра

Предишна

Назад към Литературни Раз(мисли) - зона за публицистика