ГЛОСИ!

Модератор: Валентин Дишев

ГЛОСИ!

Мнениеот Валентин Дишев » Вто Дек 05, 2006 8:17 pm

ГЛОСИ!

Нова рубрика? С гласове? Защо точна такава? Защо "Глоси"? И какво е "глоси"?
Всичко е просто. Думичката означава "език, нещо казано...", но има и друг смисъл - така се наричат бележките по полетата (или между редовете) на ръкописи. Жанр, доста разпространен от периода на късната Античност чак до Новото време. И той има една характерна особеност - това не са просто лични бележки, изразяващи отношението на четящия към текста. Те имат задачата да разширят полето на тълкуванията на даден текст. И независимо дали го искат, пораждат нов контекст за неговия прочит. Започвате да се досещате, нали?
Създаваме тази рубрика, за да съхраним чрез нея гласовете на значимите българи или значими културни жестове. Онова "казано", което (вече вписано в полето на българската култура) разширява възможностите за нейния прочит - единственият акт, в който тя живее. Обновявайки се.
Има ли смисъл в това начинание? Разбира се, ние сме намерили своя. Но културата е пространство на споделените смисли. И я има единствено като споделеност. И затова въпросът остава.

Послепис: Ако искате да разберете защо много от пътуванията в тази рубрика започват и завършват с песен на славеи и звук на косене, чуйте това.
Валентин Дишев

Мнениеот Яндра » Сря Дек 06, 2006 9:26 pm

Имаше един филм Писмо от Америка, с който се търсеше песен, можеща да спаси човешки живот, най-накрая намериха бабата, която я знае, а песента наистина се оказа, че помага. А пък търсейки я, човекът узна много за простите неща, за които пише Валери Петров...

Нещо друго ми навя асоциацията със славея, приказката на Оскар Уайлд, някъде в сайта я имаше... А пък косачите -една литовска приказка за Егле, която се оженила за смок, но братята й го убили на зазоряване, после го извикала от водата, той не се показал, а тя се превърнала в ела, сина й в ясен, а дъщеря й в трепетлика...

Чакам новия глас, пък може да намеря нещо за Писмо от Америка...
От великото до смешното има само една крачка
Яндра

Писма...

Мнениеот Валентин Дишев » Сря Дек 06, 2006 9:47 pm

Хе, имам 6 аудио-"Писма до моя (вече) американски приятел". Всяко от 15 до 48 минути. Ще ти ги идпратя някакси, някога, ако... :)
Но това е друга тема.
А аз от снощи се питам, как трябва да се нарича "жанрът" "писане на глоси по глоси". И кога един текст - родил се, дори и да не го съзнаваме, като просто още една бележка по белите полета, останали край вече изреченото - се влива в "корпуса" на културата? Всъщност въпросът е простичък - какво и защо правим, посягайки към белия лист (или клавиатурата:))?
Валентин Дишев

Re: Писма...

Мнениеот Яндра » Чет Дек 07, 2006 9:40 am

Валентин Дишев написа:Хе, имам 6 аудио-"Писма до моя (вече) американски приятел". Всяко от 15 до 48 минути. Ще ти ги идпратя някакси, някога, ако... :)
Но това е друга тема.
А аз от снощи се питам, как трябва да се нарича "жанрът" "писане на глоси по глоси". И кога един текст - родил се, дори и да не го съзнаваме, като просто още една бележка по белите полета, останали край вече изреченото - се влива в "корпуса" на културата? Всъщност въпросът е простичък - какво и защо правим, посягайки към белия лист (или клавиатурата:))?

Разбира се, че ще ми ги изпратиш :)

Ами ти сам си писал, че всяка бележка става част от текста и тя се интерпретира като културно натрупване, но въпросът е, .... съвкупността от много гласове могат ли да промненят идеята? Не? А ако се наслагват няколко идеи променят ли се те? Не? Има ли разлика между песента на един славей и песента на много славеи? Не? Тогава всеки комемтар върху коментара или глас върху гласа коментар и глас ли си остава? Да?
Ами тогава бялото върху белия лист бяло ли е и черния лист бял ли е?
И има ли бял лист?

Аз например смятам, че докато по един лист има място, той все още е бял. А чувал ли си за изложбата, в която хората отишли на откриване на ...празна зала...

И ... госите имат ли нещо общо с фолклора-пряко или косвено?
От великото до смешното има само една крачка
Яндра

:)

Мнениеот Валентин Дишев » Чет Дек 07, 2006 11:43 am

Яндра: И ... госите имат ли нещо общо с фолклора-пряко или косвено?

В.Д. :): За "госите" - не знам. :)
Виж "глосите" са друго нещо. Ако излезем от смисъла, който търсим със заглавието (но не съвсем), в класическата си средновековна форма те са "следовничество". Пишещият глоси тълкува даден авторитет (автора на текста - който задължително е авторитет, за други съхраненото писано слово е било недостъпно), но това е не опониране, не търсене на промяна или яснота, а "поклонно следване", търсене на път към промисъла на авторитета (и на Сътворителя, разбира се)... И т.н. - няма как коректно да се описва тази друга нагласа към писането и тълкуванието, освен с такива сложни думички и словосъчетания :)...
Което пък поставя много интересни въпроси - вече в съвременен контекст - за нашите взаимоотношения с авторитета, за конституирането на самия "авторитет" и формите, в които той живее... (???). :)
Фолклорът е съвсем различно нещо. Макар да можем да открием някои от описаните по-горе "фигури" и там...
Е, да не претоварваме каручката... Още не ми се ще да повярвам, че само аз и ти си задаваме въпроси. :) (с част от отговорите ти не съм съвсем съгласен, но и на това ще му дойде времето. Пък и какво като не съм съгласен. :)))
Валентин Дишев

Re: :)

Мнениеот vionbg » Чет Дек 07, 2006 1:26 pm

Валентин Дишев написа:Яндра: И ... госите имат ли нещо общо с фолклора-пряко или косвено?

В.Д. :): За "госите" - не знам. :)
Виж "глосите" са друго нещо. Ако излезем от смисъла, който търсим със заглавието (но не съвсем), в класическата си средновековна форма те са "следовничество". Пишещият глоси тълкува даден авторитет (автора на текста - който задължително е авторитет, за други съхраненото писано слово е било недостъпно), но това е не опониране, не търсене на промяна или яснота, а "поклонно следване", търсене на път към промисъла на авторитета (и на Сътворителя, разбира се)... И т.н. - няма как коректно да се описва тази друга нагласа към писането и тълкуванието, освен с такива сложни думички и словосъчетания :)...
Което пък поставя много интересни въпроси - вече в съвременен контекст - за нашите взаимоотношения с авторитета, за конституирането на самия "авторитет" и формите, в които той живее... (???). :)
Фолклорът е съвсем различно нещо. Макар да можем да открием някои от описаните по-горе "фигури" и там...
Е, да не претоварваме каручката... Още не ми се ще да повярвам, че само аз и ти си задаваме въпроси. :) (с част от отговорите ти не съм съвсем съгласен, но и на това ще му дойде времето. Пък и какво като не съм съгласен. :)))

Има, рабира се, че има начин да се даде кратък отговор:)
Щом става дума за АВТОритет, не можем да говорим за фолклор, защото двете понятия са абсолютно несъвместими. Известен ли е авторът, то тогава става дума за индивидуално а не за народно, колективно творчество. В този смисъл отговорът е не.
Описание с прости думи (макар и в един метафоричен уклон) може да се даде и на понятието глоси... Навремето древните египтяни с вярвали, че златото КЪСЧЕ ВТВЪРДЕНА СВЕТЛИНА, изхождайки от култа си към слънцето, полуадаш на нашия админ:) което поражда в тях особен вкуск към всяка цветова символика, изразяваща и уподобяваща слънцето. Та мисълта ми е следната - глосите са парчета СЪЖИВЕНА СМЪРТ, изхождам от идеята, че авторът присъства доста пряко и процесуално:) Имам предвид, сегашната реализация на рубриката "Глоси", която стартира в сайта, разбира се, това мое определение не може да се отнася към средновековието:)
vionbg
Модератор

Назад към Български прозорци