VIII биенале на съвременното изкуство - Флоренция, 2011

Модератор: PLACEBO

VIII биенале на съвременното изкуство - Флоренция, 2011

Мнениеот PLACEBO » Нед Дек 25, 2011 12:45 am

Тази година от 3 до 11 декември се проведе Осмото Международно на биенале на съвременното изкуство - Флоренция, Италия.
Флорентинското биенале води началото си от 1997 г. като глобална среща на художници от всички жанрове, с цялото им разнообразие. Това е точното време за една идея като тази. До края на 1990-те, съвременното изкуство е на кръстопът. Срутват се старите схващания, че изкуството идва на вълни, всяка от които е с име, завършващо на -"изъм". Очевиден е фактът, че изкуството е живо, процъфтява и е толкова разнообразно, колкото и хора има по света. Художниците са навсякъде. По това време, в старата Флоренция, се ражда едно ново сдружение. Създава се комитет на италиански художници и куратори, които предлагат на всеки две години да се провежда среща, където талантливи и признати художници могат да показват най-новите си творби. Художниците ще решават начина на излагане на произведенията си. Рисковете са огромни: никога не е имало представяне по този начин - с директна връзка между ателиетата и работата на художниците и изложбата. Така се ражда Международното биенале на съвременното изкуство - Флоренция.
В тазгодишното биенале две участнички защитиха името на България - художничките Евгения Маринчева и Кристина Среткова.
Около 600 художници от над 70 страни се срещнаха в историческия център Фортеца да Бассо, където точно в 10:00 часа местно време тържествено бе открито Осмото биенале на съвременното изкуство.
Изображение

Изображение

Изображение

Тази година голямата почетна награда "Лоренцо ил Магнифико" бе връчена на Хосе Луис Куевас - художник, скулптор, писател и политик, както и на Агата Руис де ла Прада, една от на най-известните дизайнери на всички времена.
Изображение
Хосе Луис Куевас

Изображение
Агата Руис де ла Прада

Още с откриването на биеналето стартира и проектът "Sit in Florence". Той включваше 10 висши училища във Флоренция, в Художествените академии на Флоренция и Карара и Университета на Флоренция. Около 500 студента, работиха в интерпретацията на стотици столове, щедро дарени от Ikea.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

следва продължение...
Автор на снимките: Евгения Маринчева
Не се завръщай...
PLACEBO

Re: VIII биенале на съвременното изкуство - Флоренция, 2011

Мнениеот PLACEBO » Пет Дек 30, 2011 9:21 am

Продължавам разказа си от първо лице, все пак съм участник в този световен форум, сбрал творци на изобразителното изкуство от цял свят.
Всеки ден се старая да разпределям времето си по най-рационалния начин - сутрин обикалям из музеите, галериите, църквите на Флоренция. После отивам до биеналето и насищам сетивата си със съвременно изкуство. До последния ден на биеналето установявам, че не съм успяла да разгледам абсолютно всичко. Все откривам нови и нови автори и творби. Мисловно благодаря на родителите ми, които навремето са инвестирали в мен ученето на английски с частен учител. Още на третия ден започвам да мисля на английски, а от мен излизат думи, за които нямам време да се убеждавам, че са правилните, просто съм сигурна, че ги знам. Изваждам ги някъде от много скрити кътчета в мозъка си. Английският език помага да се сближим художниците, които сме ситуирани с творбите си един до друг и един срещу друг. Росарио от Колумбия (представя и Франция, тъй като живее там), Рафаелло от Италия, Кристина от Швеция, Паскал от Белгия и моя милост. Снимаме се пред картините на всеки един. Общият ни знаменател е нещо, което всички изпитваме и сме щастливи - "свобода". Всеки един от нас е свободен и изразява себе си посредством изобразителното изкуство. За това, че сме сродни души, спор няма.

Изображение
Росарио, Евгения, Рафаелло, Паскал

Изображение
Рафаелло, Росарио, Паскал, Евгения, Кристина

Изображение
Паскал, Кристина, Рафаелло, Росарио, Евгения

Изображение
Паскал, Кристина, Рафаелло, Росарио, Евгения

Организаторите ни снабдяват с каталога на биеналето. Той тежи около 6 кг и е цяло приключение да го носиш всеки ден със себе си, за да вземеш колкото се може повече автографи от присъстващите творци.

Изображение
каталогът...

Изображение
и моята страница в него

Участвам в биеналето с три картини, рисувани през последните 5 години. Това е условие, поставено от организаторите.
Първата ми картина е рисувана през 2010 година. Известна е на публиката от Първата ми самостоятелна изложба. Заглавието й е "В търсене на себе си" - маслени бои върху платно, размери 35/50 см. Втората е "Защо не?!" - маслени и акрилни бои върху платно, размери 90/25 см. Третата - "Моят живот - по Фибоначи" - маслени и акрилни бои върху платно, размери 101/157 см.

Изображение
Трите картини, с които се представям на биеналето

следва продължение...
Автор на текста и снимките: Евгения Маринчева
Не се завръщай...
PLACEBO

Мнениеот orange_juice » Пет Дек 30, 2011 11:50 am

Много благодаря за разказа и снимките!
Картините ти, както вече ти казах, са страшно хубави и светли! Дори ми стана топло :)

Поздрави!
orange_juice

Мнениеот PLACEBO » Чет Май 10, 2012 10:01 pm

По-добре късно, отколкото никога!
Сега запазвам мълчание и оставям аудиторията да се наслаждава на съвременно изкуство!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Автор на снимките: Евгения Маринчева
Не се завръщай...