Интервю, но не с вампир...

Модератор: PLACEBO

Интервю, но не с вампир...

Мнениеот PLACEBO » Пон Май 14, 2012 6:17 am

... или един разговор за изкуство-ТО, наречено ФОТОГРАФИЯ

Посещението ми на фотографската изложба на Фондация „Етюд” в рамките на представянето на "Танц и образ" се осъществява почти в края й – на 10 май 2012 г. Изложбата бе открита в Червената къща в София на 25 април. Успявам да открадна от скъпоценното време на един от авторите в изложбата – балетиста Светослав Николов – Чапи. Разговорът ми с него е интригуващ и наситен с емоцията на човек, изявяващ се едновременно на два фронта на изкуството – балет и фотография. Светослав е балетист в Националната опера и балет. Лично аз си го спомням в колоритния образ на Краля на мишките от „Лешникотрошачката”. Участва в „Лебедово езеро”, „Дон Кихот”, „Жизел”, „Силфиде” и др.

Изображение
Светослав Николов - Чапи

Чапи, моля разкажи за аудиторията на литературен портал „Бунтарите” повече за изложбата!
- Изложбата бе озаглавена „Танц и образ” и се организира от Фондация „Етюд”. Участвахме трима автори – Ани Колиър, Лиляна Дворянова и аз. Това е първата ми изява като фотограф и съм много радостен и щастлив от събитието. Благодаря на Ани Колиър, която е моя колежка – балерина, че ми протегна ръка и ме покани да участвам.
Казваш, че това е първата ти изоложба. От колко години се занимаваш с фотография?
- Професионално – от 3 години. Още като дете се опитвах да правя снимки с фотоапарата на баща ми – стар немски „Байрет”. Беше ми интересно и винаги намирах нещо по-различно, което да снимам. Докато не дойде и този момент – да започна да се занимавам професионално.
Сега вероятно, техниката ти е отлична...
- Да, инвестирах доста средства за Canon 5 D MARK II, работя с отлична техника.
Доколкото ми е известно, основно правиш снимки за балет, по време на балетни спектакли, репетиции. Какво те привлече към този жанр, ако мога така да се изразя?
- Притежавам огромното предимство да познавам балета като изкуство, като техника, като познание. Балетът е едно сакрално изкуство – ако не си свързан дълбоко от душата си с него, няма как да убедиш публиката в онова, което изразяваш чрез силата на танца. Именно поради тази причина аз знам кой момент да запечатам с фотообектива. Зная дали изпълнението е правилно от гледна точка на каноните на класическия балет. За обикновения зрител дадена снимка изглежда ефектна и хубава, но за някого, който разбира от балет, тя е под всякаква критика. Балетът ме е научил на композиция, на изчистени и опростени форми и линии. Всичко това съществува и във фотографията.
Сред творбите ти има „хванати” направо невъзможни моменти...
- Най-добрите снимки са случайните. От няколко десетки, дори стотици кадри, може да се отдели една или две сполучливи. От тези – „невъзможните” – няма как да задържа модела, който снимам, в безтегловност, просто знам много добре кога да го заснема. Всичко това ме прави щастлив!
Съчетаваш ли това щастие от хобито си с някакви професионални задължения на фотограф?
- Да, напоследък се появяват предложения да заснемам събития, свързани с танца като изкуство. Като прибавим и факта, че имам достъп до балетните среди, че познавам класическия балет до подробни детайли. В момента мои снимки са в програмата на Националната опера и балет. Освен това съм фотограф и на три балетни постановки от премиерата на „Американски балет за България 2". Тук бих желал да споделя европейската премиера на мега-балета „Шехерезада" на сцената в Софийска опера и балет, дело на известната американска хореографка Катрин Поузин. Заедно с „Шехерезада" нашата публика се наслади за първи път на балетните постановки „Ла Сорс" по хореография на Даян Уайт и „Скрябин квинтет" по хореография на Момчил Младенов. Уайт е сред малкото оторизирани репетитори на балети, писани от Джордж Баланчин. Имах шанса като фотограф да се докосна до много моменти от постановките и до самите танцьори и хореографи.
Обичаш да правиш и портрети. Какво те привлича в това. Защо портрети, а не пейзажи?
- Портретът е нещо, което ми дава връзката, контакта с човека, с неговата душевност, с неговата емоция. Обичам да оставям портретите в черно-бял цвят. Така излиза емоцията на модела, изразът му. Успявам да накарам човек да позира пред обектива, но и да бъде естествен и истински.
Чапи, благодаря ти за нашия разговор и най-вече за отделеното време. Ще очакваме скоро да подредиш и самостоятелна изложба!
- Аз благодаря на „Бунтарите”. И съм радостен, че ще пуснеш този наш разговор – интервю точно в този форум! Без Бунтари светът няма как да върви напред! Желая ви успех!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение