Халил Джубран - писателят и художникът

Модератор: PLACEBO

Халил Джубран - писателят и художникът

Мнениеот Radi_Angelov » Чет Юни 21, 2012 7:06 pm

Изображение

Джибраан Халил Джубраан (на английски: Gibran Kahlil Gibran) е американско-ливански художник, поет, писател, склуптор и философ.
Роден е на 6.1.1883 в Ливан, но е израсъл в Бостън (САЩ).
Християнин-маронит*.
Писал е както на английски, така и на арабски език.
През 1895 г.(12 годишен) емигрира в Бостън, САЩ, заедно с майка си, сестрите си и прeродения си брат.
Учи изкуства в Бостън и френски и арабски език в Ливан.

Изображение

От 1908-1910 изучава живопис в Париж. Там общува с Роден, Дебюси, Метерлинк, Едмон Ростан; прави прекрасни портрети с въглен на Роден и Дебюси.
През октомври 1910 се завръща в Бостън.

През 1912 г. се премества в Ню Йорк.

В творчеството си комбинира елементи на източния и западния мистицизъм и става известен с афористичните си поетически творби като „Пророкът“ (1923) и „Исус, син човешки“ (1928).
Изписването на името му на английски „Калил“ (Kahlil) вместо „Халил“ (Khalil) е резултат от грешка при първото му записване в училище в Бостън.

На 10 април 1931 година Халил Джубран издъхва в нюйоркската болница „Сейнт Винсънт". Погребан е първо в Бостън, а през август тленните му останки са пренесени в Ливан и положени в параклиса на „Свети Саркис" - древен скален манастир близо до Бшара.

Изображение

*Маронитите са последователи на християнска църква в Ливан, която признава върховенството на Ватикана. Езикът на богослужението им е западносирийски, а етническият им произход е смесица от финикийци, арамейци и араби. Днешните Маронити в Ливан говорят арабски като майчин език. Името маронити води своето начало от монаха Св. Марон - сирийски монах, живял през V век.

Изображение

Другите за творчеството му:
Творчеството на Халил Джубран е синтез от най-прекрасното в християнската, източната, будистката и езическата мисъл.
в.”Таймс”

Ходът на неговата мисъл е по-скоро аналогичен и риторичен, отколкото логичен и аргументативен, той тъче мрежа от съответствености чрез верижност от метафори и образи.
Жозеф Тараб

Халил Джубран е визионер и бунтар - на кръстопът между два езика и две култури, той е следовник на Уилям Блейк и Ницше, но вдъхва мъдрост и жизненост. Той проповядва помирение и ни носи послание за мир, покой и надежда.
Александър Нажар

Не мисля, че Изтокът някога е говорил с по-красиво слово, отколкото Халил Джубран, у когото в пълно великолепие се съчетават поетът и художникът. От прочита му проумявам по-ясно твърдението на Сократ в “Пир”, че красотата на мисълта омайва повече от красотата на формата... От всяка страница на Джубран бликат красиви и освободителни мисли...
Джордж Ръсел
Radi_Angelov
Site Admin

Re: Халил Джубран

Мнениеот bobi_deneva » Чет Юни 21, 2012 7:49 pm

За децата

А една жена с детенце на ръце продума:
— Кажи ни нещо за Децата.
А той й рече:
— Вашите деца не са ваши чада.
Те са синове и дъщери на копнежа на живота за живот.
Идват чрез вас, но не са из вас.
И макар да живеят с вас, не ви принадлежат.
Можете да им отдадете любовта си, но не и мислите си, защото те имат свои мисли.
Можете да им дадете подслон на телата им, но не и на душите им, защото душите им обитават къщата на бъдното, в която не можете да влезете дори насън.
Можете да се стремите към тях, но не се мъчете да ги направите като себе си, защото животът не се връща назад, нито помни вчера.
Вие сте лъковете, които изстрелват чадата ви като живи стрели.
Стрелецът вижда целта си върху пътеката на безкрая и ви огъва с мощ, така че вихрените Му стрели да отлетят надалеч.
Нека огъването ви в ръката на Стрелеца е за радост; защото както Той обича литналата стрела, тъй му е драг и якият лък в десницата Му.
bobi_deneva

Re: Халил Джубран - За децата - из "Пророкът"

Мнениеот Radi_Angelov » Чет Юни 21, 2012 7:50 pm

.
Алмустафа пророкът - картина от Халил Джубран
Изображение

За децата - из "Пророкът"

Тогава една жена с бебе върху своята гръд му каза:
"Говори ни за децата."

Той рече:
Вашите деца не са ваши чеда.
Те са рожба на копнежа на живота към самия себе си.
Те идват на света чрез вас, но не от вас.
И въпреки че са при вас, те не ви принадлежат.
Вие можете да им дадете любовта си,
но не и мислите си, защото те имат свои собствени.
Вие можете да приютите телата им,
но не и душите им,
защото те обитават къщата на утрешния ден,
която не можете да посетите дори в мечтите си.
Вие можете да се опитате да бъдете като тях,
но не се опитвайте да ги направите като себе си.
Защото живота не се връща назад
и не е спрял при вчерашния ден.

Вие сте лъковете, устремяващи напред чедата ви като живи стрели.
Стрелецът вижда целта си по друма на безкрая
и Той именно ви изопва със своята мощ,
та стрелите му да летят бързо и надалеч.
Нека този опън от ръката на Стрелеца бъде за ваша отрада,
защото тъй както той милее за литналата стрела,
така му е свиден и лъкът неподвижен.

Изображение
Стрелецът (The Archer) - картина от Халил Джубран
Radi_Angelov
Site Admin

Мнениеот Radi_Angelov » Чет Юни 21, 2012 7:52 pm

Приятелю мой - Из "Безумецът"

Приятелю мой, аз не съм какъвто изглеждам. Външността е само дреха, която нося: дреха, грижливо изтъкана, за да ме предпазва от твоя напор, а теб - от моето пренебрежение.
Моят Аз, приятелю, обитава дома на тишината; и завинаги там ще остане - незабележим, недостъпен.
Недей да вярваш ни на думите ми, ни на делата: думите ми са просто екот от собствените ти мисли, а делата ми — собствените ти сбъднати надежди.
Когато ми казваш: „Вятърът вее от изток", аз ти отвръщам: „Да, от изток вее" - защото не ми се ще да узнаеш, че духът ми досяга не вятъра, а морето.
Ти не можеш да проумееш мореплавателните ми помисли, а и аз не желая да ги про-умяваш. Искам да бъда сам в морето.
Когато при теб е ден, приятелю, при мен е нощ — дори и когато говоря как пладне тан-цува над хълмовете, или как теменужен здрач се спуска над долината. Ти няма как да чуеш песните на моята нощ, нито да съзреш полета на крилата ми към звездите - а и аз не ще ти позволя нито да ги чуеш, нито да ги съзреш. Искам да бъда сам с нощта.
Когато ти се извисяваш в твоя рай, аз слизам в моя ад; дори и ако отвъд непреодолимата бездна ти ми извикаш: „Спътнико мой, друже мой!" - аз ще ти отвърна: „Спътнико мой, друже мой." Не ще ти позволя да видиш моя ад. Пламъците му ще обгорят очите ти, а димът ще опали ноздрите ти. Премного милея за ада си, та да те пусна там. Искам да бъда сам в ада.
На теб са ти свидни Истината, Красотата, Правдата — а аз, от обич към теб, ти казвам, че е хубаво и благотворно да са ти свидни те. Ала дълбоко в душата си се присмивам на любовта ти към тях. И ми се ще да потуля присмеха си от твоя взор. Искам да се смея сам.
Приятелю мой, ти си добър, предпазлив и мъдър - нещо повече, ти си съвършен! И аз също ти говоря мъдро и предпазливо. И освен това съм безумец. Ала прикривам безумието си. Искам да бъда безумен сам.
Приятелю мой, ти не си ми приятел - как да ти го внуша? Моят път не е твой път, при все че двамата крачим заедно, ръка за ръка.

.
Radi_Angelov
Site Admin

Мнениеот Radi_Angelov » Чет Юни 21, 2012 7:53 pm

Безумецът - Из "Безумецът"

Питате как съм станал безумец. Ето как: един ден, далеч преди рождението на многото богове, се пробудих от дълбок сън и открих, че са ми ограбили всичките маски - седемте маски, които бях носил в продължение на седем живота. Тогава без маска хукнах през уличното гъмжило на града и закрещях:

Дръжте крадците! Дръжте крадците! Дръжте проклетите крадци!
Мъже и жени ме гледаха и се смееха, а някои си влизаха в домовете и се заключваха.
И когато стигнах до стъгдата при пазарището, някакъв млад мъж, застанал върху по-крива на една къща, се провикна:
- Той е безумец!
Вдигнах глава, за да се вгледам в него, и слънцето за първи път целуна собственото ми лице. За първи път слънцето целуна голото ми лице и душата ми пламна от любов към слънцето, та повече не пожелах да нося маски. И в захлас възкликнах:
- Благословени, благословени да бъдат крадците, които ми отнеха маските!
Така обезумях.
В безумието си възвърнах и свободата, и сигурността — свободата да бъда сам и сигур-ността да не бъда разбиран - защото които ни разбират, все някак ни заробват.
Ала нека не се кича със сигурността си. Дори и крадецът в затвора е защитен от друг крадец.

.
Radi_Angelov
Site Admin

Мнениеот Radi_Angelov » Чет Юни 21, 2012 7:54 pm

Съвършеният свят - Из "Безумецът"

Боже на залутаните души, сам залутан сред боговете, чуй ме...
Съдбо благородна, бдяща над нас, безумните и заблудените, чуй ме...
Живея сред съвършен род - аз, най-несъвършеният.
Аз — човешки хаос, мъглявина от смътни частици - вървя сред пълноценни светове, сред люде с установени закони и непоклатим ред, със стройни мисли, разчетени мечти и утвърден опис от представи.
Техните добродетели, о боже, са премерени, а греховете им - претеглени, и дори осейващите сумрака безброй дреболии, които не са ни грехове, ни добродетели, са обозначени и разпределени по графи.
Тук дните и нощите са разграничени съобразно поведението на хората и са подвластни на точни и неотклонни правила.
Да ядеш, да пиеш, да спиш, да покриваш голотата си, а сетне да изпитваш умора - и всяко нещо да вършиш тогава, когато му е времето.
Да работиш, да играеш, да пееш, да танцуваш, а сетне да отмаряш спокойно - тогава, когато настъпи часът.
Да мислиш нещо, друго да чувстваш из-дълбоко, а сетне да отпаднат мислите и чувствата - тогава, когато над далечния хоризонт изгрее някоя звезда.
Да ограбиш съседа с усмивка, с благороден замах да раздаваш дарове, да хвалиш пред-пазливо, да порицаваш внимателно, да разрушиш нечия душа с едничка дума само, с дъха си да изгориш нечие тяло - а приключиш ли с тези задачи за деня, да си измиеш ръцете.
Да обичаш според ясен ред, сам да се развличаш според предварително одобрен подход, да се прекланяш пред боговете както подобава, ловко да подвеждаш демоните - а сетне всичко да забравиш, сякаш си загубил паметта си.
Да проявяваш с разум прищевки, да разсъждаваш обосновано, кротко да вкусваш щастието, възвишено да страдаш - а сетне да изпиеш чашата до дъно, тъй че утре пак да я напълниш.
Всички неща, о боже, са предвидливо обмислени докрай, породени са предумишлено, подхранвани са с точност и отмереност, ръководени са от строги правила - а сетне биват унищожени и погребани, съобразно установен способ; и дори сетните обители, приютили човешките души, са номерирани и обозначени.
Такъв е съвършеният свят, пълноценен и изряден свят, свят на върховни чудеса - той е най-зрелият плод в божията градина, той е венецът на вселената.
Ала защо, о боже, съм длъжен да бъда тук аз - зелено семенце от неразгоряла се докрай страст, неистова буря, неустремена ни към Изтока, ни към Запада, отронена частица от вече изпепелена планета?
Защо съм тук, о боже на залутаните души, а ти си залутан сред боговете?

.
Radi_Angelov
Site Admin

Мнениеот Radi_Angelov » Чет Юни 21, 2012 7:54 pm

И когато се роди моята Радост - Из "Безумецът"

Когато се роди моята Радост, аз я взех в обятията си, качих се на покрива и викнах:
- Елате, хора, елате да видите - днес у мен се роди Радостта! Елате да видите колко ведра е тя и как се смее, огряна от слънцето!
Ала никой не дойде да погледа моята Радост - и голямо бе изумлението ми.
Всеки ден, в продължение на седем месеца, аз огласявах радостта си от покрива - ала никой не ме слушаше. Моята Радост и аз бяхме забравени и изоставени от всички.
И Радостта ми порасна бледа и измъчена -защото нямаше друго сърце освен моето, което да се наслаждава на красотата й, нито други устни освен моите, които да целуват нейните.
И Радостта ми умря от самота.
А сега вече си припомням мъртвата ми Радост единствено чрез представата за мъртвата ми Печал. Но паметта не е нищо повече от есенен лист, който за миг шумоли от вятъра, а сетне притихва.

.
Radi_Angelov
Site Admin

Мнениеот Radi_Angelov » Чет Юни 21, 2012 8:06 pm

Divine World - Божествения свят
Изображение

The Archer - Стрелецът
Изображение

Изображение

Изображение

Love - Любов
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Pain - Болка
Изображение

Умиращ човек и лешояд
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Life is a flame - Животът е пламък
Изображение

Изображение

.
Radi_Angelov
Site Admin

Мнениеот Radi_Angelov » Чет Юни 21, 2012 8:50 pm

За благодеянията - из "Пророкът"

Често казвате :
- Бих дал, но на когото заслужава.
Овошките в градините ви не смятат така, нито стадата из пасбищата ви.
Те дават, за да пребъдат - защото да задържиш, означава да погинеш.
Та нима онзи, който е заслужил да получава дните и нощите си, не заслужава да получи от вас останалото?
Та нима онзи, който е заслужил да пие от океана на живота, не заслужава да напълни чашата си от вашето ручейче?
Та има ли по-голяма заслуга от доблестта и вярата - дори милосърдието - да получаваш?
Кои сте вие, та пред вас хората да трябва да раздират гръдта си и да оголват гордостта си, за да съзрете заслугите им разбулени и достойнството им ненакърнено?
Първом вижте дали вие самите заслужавате да бъдете дарители, да бъдете ръка на дарителството.
Защото всъщност животът дарява на живота - вие, които се имате за дарители, сте само свидетели.
А вие, що получавате - а получавате всички, - не се нагърбвайте с товара на признателността, за да не стане тя ярем и за вас, и за който е дарил.
По-добре се въздигнете заедно връз крилата на неговото дарение;
понеже да отдавате премного мисли на дълга си, означава, че се съмнявате във великодушието на оногова, комуто щедрата земя е майка, а Бог му е баща.

.
Radi_Angelov
Site Admin

Мнениеот Radi_Angelov » Чет Юни 21, 2012 8:55 pm

За яденето и пиенето - из "Пророкът"

Един стар ханджия се обади:
- Кажи ни за Яденето и Пиенето.
А той отвърна с думите:
- Желал бих щото да живеехте от дъха на земята и както разлистения злак да се храните със светлина.
Но след като трябва да убивате, за да ядете, и да крадете от кърмата на новороденото, за да си утолите жаждата, правете го благолепно.
Нека трапезата ви е олтар, на който чистото и невинното от полето и леса се принася в жертва на онова, което е още по-чисто и още по-невинно във вас.
Когато колите добичето, казвайте в сърцето си :
" От силата, която те убива, и аз бивам убит; и аз като тебе ще бъда изяден.
Защото законът, който те предава в ръката ми, ще предаде и мен в друга, още по-мощна десница.
Твоята кръв и моята кръв са мъзгата, която храни небесното дърво."
И когато захапвате ябълката,казвайте в сърцето си :
" Твоите семки ще живеят в моето тяло
и пъпките на твоето утре ще цъфтят в моето сърце,
уханието ти ще ми е дъх,
и заедно ще възликуваме във времената."

А наесен, когато сте на гроздобер в лозята и пълните винарския си лин, казвайте в сърцето си :
" И аз съм лозе, и моят плод ще бъде събран в лина
и като младо вино ще ме налеят във вечни съдове."
А зиме, като точите от виното, в сърцето ви да има за всяка чаша и песен ;
и нека песента ви пази спомена за есенния гроздобер, за лозето и пълния ви лин.

.
Radi_Angelov
Site Admin

Мнениеот Radi_Angelov » Пет Юни 22, 2012 8:00 am

Автопортрет
Изображение

Камила (майка му)
Изображение

Автопортрет 1908
Изображение

Мариана Джибран (сестра му)