Блиц интервю с авторите на романа „Преходът”

Модератор: PLACEBO

Блиц интервю с авторите на романа „Преходът”

Мнениеот PLACEBO » Сря Окт 31, 2012 11:36 pm

Мисля, че съм един съвременен човек, който интензивно ползва възможностите на всички електронни комуникации. Затова, преди да представя блиц интервюто с авторите на романа „Преходът“ – Галя Радева – Рейни и Румен Дамянов, решавам да се информирам от „чичко“ Гугъл повече за това ново книжно същество.
Днес нищо не може да остане скрито. Учудвам се, че намирам и друга книга с подобно заглавие – „Преходът. Последната болест, смъртта и после“ на Пьотър Калиновски. Погледът ми минава през съдържанието и веднага в съзнанието ми се материализира мисълта за „Преходът“ на Галя и Румен – абсолютен антагонизъм на прехода към смъртта. Ако трябва да дам по-точно определение и обяснение – в романа става дума за прехода към живота. Тук иде реч за онова нормално човешко състояние, когато, дълбоко объркан и отчаян, човек покорява върховете в себе си и прави преход към истинския си живот. Онзи, пълноценният и увереният в себе си живот. Онзи живот, който те прави безпричинно щастлив, но само след като си бил в блатото, или си изпаднал в беда, или си „познал“ във вчерашния си враг предания приятел.
Четейки „Преходът“, се върнах в студентските си години. Имала съм случаи, когато хващах учебника и трябваше поне да го прочета за 2-3 дни преди изпита. Сега ми се случи нещо подобно, с тази разлика, че ми беше приятно и че влязох в романа като герой с шапка-невидимка. Изгълтах го на един дъх. На моменти ми се искаше да „предпазя“ героите от мислите им и действията им, но веднага се сепвах, че аз съм само един читател, а не герой като тях. И че нямам право да ги лишавам от уроците, които авторите им бяха вменили. Между другото, такова добро синхронизиране на писането между съавтори рядко се среща! Поздравления за Галя и Румен!
Поздравления и за редактора – един талантлив съвременен майстор на перото - Ганка Филиповска!
Не бих отминала и автора на снимката на Кончето – Деян Василев, без чийто дар нямаше да се създаде тази корица на книгата, както и Стефан Пеев – „тайният” дизайнер на Галя, който изпълнява разнородни капризи, докато не постигне максимума.
Поздравления и за издателство „Контекст“ (отново и за Стефан Пеев – неговият управител), което прави дебют в издаването на художествена литература! Отличен избор за прощъпулник!
А словата, оставени от Камелия Кондова за романа, сами по себе си са необходим и предостатъчен анонс към неговия прочит!
На добър час на книгата и екипа, който я е родил!

Изображение
Галя Радева - Рейни

Изображение
Румен Дамянов

Вашата кратка нестандартна визитка?
Аз съм съвършената несъвършеност и го мисля, и го знам.
Eмигрант.
Интересите ви извън писането?
Колко часа страници може да бъде отговорът ми?

..........

Как се запознахте със съавтора на романа?
Проектът „Поети благодарят на Земята“ донесе добро не само на хората, за които беше предназначен, но и на авторите му. С помощта на приятели направих невъзможното, за да случа този Проект – засаждане на дървета, книги и сирачета в една пълнокръвна хармония. Румен е хуманист и се случва на точното място и в точното време, за да поиска да помогне. После рискува. Направи предложение за съавторство. За него аз съм точния избор, за да стане романът факт. Качествен факт. Аз съм хуманист, но приех не от хуманни съображения. Просто Румен е добър. Не само като доброта. Литературата не търпи подигравка с читателите. Общите ни планинарски страсти, общата любов към Словото, общите ценности и общите приятели помогнаха невъзможното да се случи.
По Интернет

Предвиждате ли продължение на романа?
Никога не е било обсъждано точно това, но спрягахме разни еретични идеи, които биха разбунили леко литературната история...
Незнам

Какъв процент от написаното отговаря на автобиографични случки, мисли, мнения?
Литературата не е точна наука. Дори с приблизителен коментар можем да сгрешим в отговор на такъв хлъзгав въпрос. Има много от мен. И няма. В този айрян е невъзможно да се определи процентът мляко и вода. Въпросът е какво има вътре от хората, които ще го прочетат...
60 на сто

Моля, избройте пет черти на характера , които обичате в себе си.
Верен, ама много вемер, ама много, много верен приятел съм. Това е достатъчно.
Последователност,спокойствие,упоритост,споделяне,трудолюбие

Пет черти на характера, които не обичате в себе си?
Много са. Ревнива, експлозивна, максималистка, гневна, темпераментна. Нямат край... Дано ми прощават хората, че аз трудно си прощавам.
Твърдоглавие,идеализъм, усамотяване.Любов към риска.Инат.

Тези черти на характера отнесени ли са към героите ви в романа?
Да.
ДА

Любим писател и произведение?
Шах! Това е мазохизъм – кои пръсти да отрежа? Добре... Нека е Ерих Мария Ремарк, „Трима другари“.
Милан Кундера."Завети и предателства"

Любим поет и стихотворение?
Мат... И все пак нека е Камелия Кондова с „Богомилското“...
Яна Язова, Палми Ранчев, Рейни

Как виждате живота на планетата Земя отвъд 2012 година?
Живея ден за ден. В добрия смисъл на думата.
Голяма еволюция

Бихте ли написал/а роман с подобен сюжет (2012)?
Мисля, че мога да напиша всичко. Зависи дали ще го поискам. Смятам, че е валидно за всеки. Не задължително в писането.
Незнам

Любим цитат и от кое произведение и автор е?
„За това ще мисля утре.“ Маргарет Мичъл и уникалната Скарлет О’Хара. Понякога не си даваме сметка колко сме жестоки към себе си. Когато не можем да поемем повече, трябва да спрем и да поемем дъх. Просто е...
--"Изкуството да оцелееш"-- Гастон Ребюфа от "Планината е моята среда"

Вярвате ли в Бог? (Моля за еднозначен отговор!)
Да.
ДА

Бихте ли заели мястото на Феликс Баумгартнер?
Мммммммм... Да.
ДА

Успявате ли философски да се издигате над ситуациите в живота си?
Понякога. Когато не ме (спре да ме) боли.
ДА

Смятате ли, че освен над негативните и неприятни ситуации, трябва да се издигаме и над позитивните и щастливи ситуации?
Да. „И това ще отмине...“
ДА

Щастлив човек ли сте?
Не съм нещастна.
ДА

Опишете какво се случва с вас, когато ви посети литературната муза? Полудявам. Огнен ад. Кратко, но качествено помита мозъка ми. Издъно. Не е метафора...
ПИША

Открили ли сте досега други таланти в себе си?
Не мога да се самоопределя като талант. Мога да кажа, че ми доставя огромно удоволствие, когато създавам нещо.
Да водя хора в планината.

На колко години се чувствате?
На пет. Но и на сто и пет. Зависи от хората, с които съм.
На 62г.

Какво бихте пожелали на най-малките деца за бъдещето им? [b]
Да не се страхуват. Няма по-зловещ страх със страховити последици от самия страх. /
Да рисkуват разумно.

[b]Какво бихте искали да кажете на възрастните хора за настоящето им?

И като нямате никога време, за къде и за какво бързате, споделете?
Да не униват.

Любим цвят?
Черен. Не защото излъчва драма. Просто го обожавам.
Небесно синьо

Любимо число?
Три.
Числото 7

Любимо питие?
Домашно малцово от Северна Шотландия, домашна мускатова двойна преварка, мавруд... Пардон, наруших приличието, но човек трябва да е готов на всеки отговор, като пита ;)
Червено вино

Любимо блюдо?
Френската кухня. Цялата. Местната и оригиналната. Фамозна е. Тук мигам виновно от лакомията си, но това е положението.
Телешко варено

Куче или котка?
Куче. Категорично. Голямо и то. Каракачанка или немска овчарка.
Куче

Молив или клавиатура?
Боя се, клавиатура...
Клавиатура.

Моля за една блиц импровизация - четиристишие или импресия на тема "Любов по време на бедствие".
Не е импровизация. Част от много стар стих е, но веднага нахлу в паметта ми. Смятам, е честно да бъде оставено именно то...
Малко ли доказвах? И колко още трябва?
Трудно време е. Мъжко.
Любов по време на холера.
И жажда...

......................
Защо героите не са с български имена и действието не се развива из българските планини? (на корицата е "Кончето", все пак)
Просто действието се развива във Френските Алпи. Корицата е арт - решение.
..........
А сега, нека и аз да взема участие в интервюто - моля, задайте ми въпрос!
Какъв е мотивът ти да направиш това интервю, Жени? Въпрос ала доктор Сара Верман... ;)
............
Тъй като и двамата живеете извън България, нямах друг избор, освен блиц-въпроси. Поне малко читателите във форума на Бунтарите да разберат що за хора са авторите на „Преходът”.

С авторите виртуално разговаря Евгения Маринчева
Не се завръщай...
PLACEBO

Назад към Изкуство-ТО