Първо Международно биенале на художници, гр. Измир

Модератор: PLACEBO

Първо Международно биенале на художници, гр. Измир

Мнениеот PLACEBO » Вто Май 17, 2011 9:01 pm

От 4-ти до 11-ти май тази година град Измир, разположен на брега на Егейско море в Турция, се сдоби с ново културно събитие в областта на изкуството. Бе открито Първото Международно биенале за художници. То ще се провежда на всеки две години.

Изображение

Произведения на 535 съвременни художници от 46 страни бяха включени в първото издание на биеналето. Неговото организиране бе възложено на г-жа Себа Ууртан – известна художничка и собственик на галерия „СЕБА-арт-галери” в Измир, с която имах удоволствието да се запозная лично.

Изображение

Експонатите бяха изложени на показ в трета и четвърта зали на Културния парк в Измир – обширна област в града, където се провежда ежегодно известният международен измирски панаир. Освен там, на още три места в града бяха показани творения на изкуството - художествената галерия „Ататюрк” - културен център на Егейския университет; държавния музей на Измир за живопис и скулптура, и в Художествената галерия на Ахмед Аднан Сайгюн Център.

Художници от много и различни страни, като се започне от Аржентина до Австралия и Бразилия, Китай, участваха в първото издание биеналето. Целта на организаторите бе чрез изкуството участниците да се запознаят помежду си, да обменят и споделят своите виждания и методи на реализация на идеите си, както и да се постигне подобряване на диалога между тях.

Участието ми в биеналето бе като гост-художник - само в каталога, който се разпространява в целия свят. Преди една година получих лична покана от г-жа Себа Ууртан. Изпратих снимки на три свои картини. След месец получих писмо, в което ми съобщаваха, че Международно жури е одобрило картините ми и съм допусната до участие в биеналето.

Млади, ентусиазирани хора, ме посрещнаха усмихнати в залата. Като разбраха коя съм, веднага ме окичиха с "паспорта" ми за биеналето, връчиха ми куп други документи, които включваха специална грамота за участие в биеналето, покана за представление на Измирската опера и балет, както и пътуване с яхта и закуска на борда. Е, за съжаление тези мероприятия бях вече изпуснала, появих се малко по-късно. Така че съответните покани ще останат като добри "спомени" за мен.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

"Изкуството е една възможност за хората от различни култури и традиции, живеещи в различни части на света, за да се опознаят по-добре. Художниците играят особена роля в усилията за мирно съвместно съществуване. Те говорят така "на хората" и "за хората. Изкуството е оръжие, използвано срещу невежеството и омразата, и означава будна човешка съвест. Изкуството отваря нови канали за разбирателство и мир", заяви генералният директор на събитието, г-жа Себа Ууртан.
Сигурна съм в тези думи!
Вярвам, че чрез Изкуството могат да бъдат постигнати най-висшите проявления на нашето съществуване - МИРА и ЛЮБОВТА!

Евгения Маринчева
7 май 2011 г.
гр. Измир
Не се завръщай...
PLACEBO

Мнениеот PLACEBO » Нед Юли 17, 2011 9:22 am

Още снимки от мястото на събитието

Изображение

Изображение

Изображение
Уникален килим от стафиди

Изображение