Какво тласка човек към самоубийството?

Модератори: vionbg, longjohnsilver

Мнениеот cyber-nostalgia » Пет Апр 03, 2009 2:48 am

ъ
Последна промяна cyber-nostalgia на Вто Фев 26, 2013 6:09 am, променена общо 1 път
cyber-nostalgia

Мнениеот HIM » Сря Апр 22, 2009 8:23 am

Преди време станах неволен свидетел как една жена, малко над 40-те, се хвърли от 5-я етаж.
В този акт нямаше никаква суета, нито зов за спасение. Беше нелепо, безсмислено, абсурдно, едно от ония неща, които могат да те накарат да крещиш от безсилие. Или да плачеш без глас. Не умря веднага и гледката никак не беше красива - разбрах, че е издъхнала малко по късно от раните си в болницата, мир на душата й. Бърза помощ дойде почти веднага след като им се обадих. Евала на тия хора, не знам колко им плащат, но със сигурност това е още един от абсурдите, с които живеем.
Та....няма да ви казвам да кажете на хората на които държите колко ги обичате. Нито да се наслаждавете на всеки миг и да си носите новите дрехи. Всеки от нас прави своя избор, осъзнато или не. Но последствията никога не са само лични.
А смъртта, колкото и да е нелепа, има силата да действа отрезвяващо. Адски.
HIM

Мнениеот Tsveti » Сря Май 06, 2009 10:54 pm

Интересна тема, и също толкова интересно ми е защо е в раздел 'философия', защото самоубийството според мен е по-скоро предмет на психологията, която изучава подбудите и странствата на човека... и в случая темата е подчинена на причините за слагане край на живота на даден индивид, нали така? Поправете ме, ако греша. Иначе съм наясно, че малко трудно може да се приобщи определена тема като предмет на определено учение, така да се каже, понеже ми е странно да изпилзвам термина 'наука' за самата философия. Историята на философията е вече нещо друго. Но да не се отплесвам.

Все пак, относно самоубийството. Да причините могат да бъдат хиляди. Но тъй като не искам да се оплитам в други съждения относно самото действие..., ще се концентрирам върху подбудите, за които се сещам в момента въз основа на лично наблюдение и становище. Нямам претенциите, че ще изредя всички възможни причини, но по ппринцип към този момент смятам тези за най-важните. И всичко друго би произтелко от тези по един или друг начин.
1. Страх. Страх от живота, не си способен да взимаш важни решения, слаба личност си, страхуваш се от провалите, и за да се отървеш от всичко това посягаш към живота си.
2.Търсене на внимание. Вероятно с това повечето няма да се съгласят, но на мен ми се струва ужасно логично, когато решиш, че днес ще умираш, но не го правиш всъщност с тази цел - да умреш - а просто да те забележат. Да видят, че страдаш, че имаш нужда от подкрепа. Несъмнено добър начин за привличане на вниманието. Друг е въпросът до колко последиците от полученото внимание ще бъдат търсените от теб. Дали ще има повече подкрепа, или повече обвинения? Ако е второто, може да последва и истинско самоубийство, породено от следващата (условна) причина.
3. Неразбиране. Никой не те разбира, не искаш да живееш сам, защото не можеш да се справиш с проблемите си. Имаш чувството, че всички са се наговорили срещу теб, и искаш да се махнеш от този мръсен ад.
4. Разочарование. Твоята духовност не може да бъде оценена, разочарован си от начина, по който т.н. 'други' те третират. Разочарован си от целия свят и от ценностите му, и нямаш сили да промениш живота си... защото това разочарование е разяло душата ти. Изхода е само един.
5. Неразрешим проблем. Бременност, извършил си нещо, което не можеш да си простиш и осъзнаваш, че живота ти и без това ще бъде ад, дори и да останеш жив. И напрежението те довършва, кара те да вземеш това решение.

Общо взето, нещата се въртят около това.
Не понзавам човек, който да не се е намирал поне веднъж в подобна ситуация. Но не е прибягвал до това решение. И ето до какво заключение стигнах аз. Гореизброеното може да са едни логични причини за самоубийство. Но не всеки, който преживява това го прави. Следователно, да това е личен избор - основан на възможноста, способността на човек (образно казано) да се изправя на крака, когато е паднал, колкото и да го боли. Тези, които чакат да ги изправят, и не вземат нещата в ръцете си, се самоубиват.
Give me 69 years
Another season in this hell.
Its all sex and death
as far as I can tell.
Tsveti

Предишна

Назад към Философия