Поезия и прочит

Модератори: vionbg, longjohnsilver

Поезия и прочит

Мнениеот bogpan » Вто Фев 28, 2006 7:24 pm

Поезия и прочит III

Поезията е онова, което остава след драстичната лична намеса. Тя отрязва от едно стихотворение онова, което осезаемо не е поезия. Намесата се извършва всеки път, когато някой чете стихотворението. Онова, което се орязва не винаги е едно и също. Онова, което остава, винаги е едно и също.

Насос Вагенас, Поезия и реалност
превод от гръцки: Здравка Михайлова
Електронна публикация на 24. Септември 2001
литература плюс култура
http://grosni-pelikani.hit.bg/

Споделяте ли изцяло или отчасти подобни виждания. Вашите аргументи? Възможно ли е сега и тук - да остане винаги?
Всяко време си иска нещото

Защото варварите днес ще дойдат.
А те се отегчават от сложни красноречия.
"В очакване на варварите"
К.Кавафис

http://bogpan.hit.bg/Delta.gif
bogpan

Re: Поезия и прочит

Мнениеот bogpan » Сря Мар 01, 2006 12:19 pm

bogpan написа:Поезия и прочит III

Поезията е онова, което остава след драстичната лична намеса. Тя отрязва от едно стихотворение онова, което осезаемо не е поезия. Намесата се извършва всеки път, когато някой чете стихотворението. Онова, което се орязва не винаги е едно и също. Онова, което остава, винаги е едно и също.

Насос Вагенас, Поезия и реалност
превод от гръцки: Здравка Михайлова
Електронна публикация на 24. Септември 2001
литература плюс култура
http://grosni-pelikani.hit.bg/

Споделяте ли изцяло или отчасти подобни виждания. Вашите аргументи? Възможно ли е сега и тук - да остане винаги?

Странна работа. Мислех си, че това е тема, която вълнува голяма част от пишещите тук. Сигурно не съм в подходящият момент или неточно съм формулирал въпроса си! Бих се радвал, ако някой се престраши :wink:

К.Кавафис

bogpan

Мнениеот Hammill » Сря Мар 08, 2006 9:27 am

bogpan написа:

Странна работа. Мислех си, че това е тема, която вълнува голяма част от пишещите тук. Сигурно не съм в подходящият момент или неточно съм формулирал въпроса си! Бих се радвал, ако някой се престраши :wink:

Не си формулирал неточно въпроса си, а по-скоро не си формулирал никаква твоя лична позиция. Ето защо е доста е странно, че пускаш чужд текст и призоваваш другите да го коментират без самия ти да си го направил.

Аз въпреки това ще го коментирам.
Вярно е, че всеки един прочит модулира прочетеното и това важи особено в проезията. Това, което особено одобрявам във въпросната формулировка е твърдението, че оставащото, т.е. субстанциалността на поетическия текст е винаги едно и също. Това е една защита на семантическия пласт в поезията против синтактиката или прагматиката на чистата поетическа форма.
Hammill
Hammill

Мнениеот bogpan » Сря Мар 08, 2006 10:49 am

Hammill написа:
bogpan написа:

Не си формулирал неточно въпроса си, а по-скоро не си формулирал никаква твоя лична позиция. Ето защо е доста е странно, че пускаш чужд текст и призоваваш другите да го коментират без самия ти да си го направил.

Аз въпреки това ще го коментирам.
Вярно е, че всеки един прочит модулира прочетеното и това важи особено в проезията. Това, което особено одобрявам във въпросната формулировка е твърдението, че оставащото, т.е. субстанциалността на поетическия текст е винаги едно и също. Това е една защита на семантическия пласт в поезията против синтактиката или прагматиката на чистата поетическа форма.

Това, което ме учудва все още е започването на едно изречение със " Не". Лично аз предпочитам със Бих Предлагам или нещо в този контекст. Впрочем отдавна съм се отказал от мъдруването по различни теми. Мислиш ли, че вече пуснатотата тема не е въпрос или/и отговора ми? Впрочем благодаря за отношението, макар че за мен остана неясно за мен разбираш под " чиста" поезия, за да разбера адекватно мнението ти.
Благодаря.

К.Кавафис

bogpan

Мнениеот Hammill » Сря Мар 08, 2006 2:41 pm

bogpan написа:Това, което ме учудва все още е започването на едно изречение със " Не". Лично аз предпочитам със Бих Предлагам или нещо в този контекст. Впрочем отдавна съм се отказал от мъдруването по различни теми. Мислиш ли, че вече пуснатотата тема не е въпрос или/и отговора ми? Впрочем благодаря за отношението, макар че за мен остана неясно за мен разбираш под " чиста" поезия, за да разбера адекватно мнението ти.
Благодаря.

Съжденията по качество се делят на утвърдителни и отрицателни. Орицателните често започват с "не", което обикновено се дължи на самите обстоятелства, които описват.

Иначе не би трябвало да си се отказвал от "мъдруването по различни теми", при положение че си заинтересуван да цитираш подобни текстове като горния.
Hammill
Hammill

poeziq

Мнениеот dostin » Пет Юни 02, 2006 4:10 pm

така и така сте се заговорили за поезия и ще Ви задам един въпрос - какво е влиянието на Нитче в поезията на Гео Милев? Ако може дълъг и изчерпателен отговор с увод, теза, доказателство и заключение :) Абе ако трябва да съм честен търся тази тема и немога да я открия и в един момент ми хрумна да я потърся в някой философски форум. Много бих се радвал ако помогнете - ще пратя една студена, прясна, газирана, и мн висококачествена виртуална бира на този, който ми помогне !!!!! Предварително благодаря :) А-а-а да не забравя - мейла ми е : chris_ld@abv.bg
dostin

Назад към Философия