КОГАТО РАМКИТЕ СА ТЕСНИ ЗА МЕЧТИТЕ!

Модератори: vionbg, longjohnsilver

Мнениеот Dalllia » Съб Авг 05, 2006 8:11 pm

няма как да излезеш извън рамките си , когато си поставен в рамки ...ако ти сам си се поставил - да , но от рамките в които те е поставил друг - не можеш .
Последна промяна Dalllia на Чет Авг 24, 2006 9:29 pm, променена общо 1 път
Dalllia

Мнениеот littoral » Съб Авг 05, 2006 10:52 pm

Dalllia написа:няма как да излезеш извън рамките си , когато си поставен в рамки ...ако ти сам си се поставил - да , но от рамките в които те поставил друг - не можеш .

добре
кажи ми какви могат да бъдат рамките на една мечта, която собствения ти безпределен разум ти налага?
littoral

Мнениеот Dalllia » Нед Авг 06, 2006 12:39 am

littoral написа:
Dalllia написа:няма как да излезеш извън рамките си , когато си поставен в рамки ...ако ти сам си се поставил - да , но от рамките в които те поставил друг - не можеш .

добре
кажи ми какви могат да бъдат рамките на една мечта, която собствения ти безпределен разум ти налага?

Допускаш грешка . Разума ти не е безпределен , защото има предел - човешки .Не можеш да излезеш извънчовешките си предели :)
Dalllia

Мнениеот littoral » Нед Авг 06, 2006 12:55 am

Dalllia написа: Допускаш грешка . Разума ти не е безпределен , защото има предел - човешки .Не можеш да излезеш извънчовешките си предели :)

))
а какво представлява човешкият предел на разума? )
littoral

Мнениеот Dalllia » Нед Авг 06, 2006 1:03 am

littoral написа:
Dalllia написа: Допускаш грешка . Разума ти не е безпределен , защото има предел - човешки .Не можеш да излезеш извънчовешките си предели :)

))

Знаеш ,че съм напълно права , нужно ли е да го обяснявам?
Dalllia

Мнениеот littoral » Нед Авг 06, 2006 1:04 am

Dalllia написа:
littoral написа:

))

ми не, незнам
и не смятам че си права
обясни ми
или не можеш?
littoral

Мнениеот Dalllia » Нед Авг 06, 2006 1:10 am

littoral написа:
Dalllia написа:
littoral написа:

))

ми не, незнам
и не смятам че си права
обясни ми
или не можеш?

Добрее :) ще бъда кратка . Можеш ли да излезеш извън пределите на представите си . Хайде опитай . Опиши ми нещо , което да не съдържа нищо познато в описанието му.Опиши ми нещо което нямаш представа как изглежда ...да няма нищо общо с нищо познато.
Dalllia

Мнениеот littoral » Нед Авг 06, 2006 10:42 pm

Dalllia написа: Добрее :) ще бъда кратка . Можеш ли да излезеш извън пределите на представите си . Хайде опитай . Опиши ми нещо , което да не съдържа нищо познато в описанието му.Опиши ми нещо което нямаш представа как изглежда ...да няма нищо общо с нищо познато.

кратка, но безпределно неясна си
ще можеш ли да ми отговориш на въпроса с едно изречение, без увъртания и празни думи?

какво представлява човешкият предел на разума?

разбрахме вече, че имаш високо мнение за собствените си "разсъждения", нека сега видим поне едно смислено и завършено изречение.
не за друго, а за да ни светнеш
ще сме ти благодарни
е?
littoral

Мнениеот Dalllia » Нед Авг 06, 2006 11:22 pm

Мисля ,че неясното не идва от мен . Ти демонстрираш този човешки предел. Човешкият разум действа на базата на човешките познания , а познанията ни не са безпределни нали?
Dalllia

Мнениеот littoral » Пон Авг 07, 2006 12:01 am

Dalllia написа: Мисля ,че неясното не идва от мен . Ти демонстрираш този човешки предел. Човешкият разум действа на базата на човешките познания , а познанията ни не са безпределни нали?

ми точно това е - неясно ми е защото си неясна
аз и затова те питам.

ето тук може би е момента да направя нужното уточнение, понеже си написала едно хубаво изречение:

Dalllia написа: Човешкият разум действа на базата на човешките познания , а познанията ни не са безпределни нали?

говорим за различн неща явно...
аз не твърдя, че познанията ни са безпределни. аз казах нещо съвсем друго - че разумът ни е безпределен. схващаш ли разликата?
човешкият разум е безпределен защото има способността да се развива и обогатява непрекъснато, при него няма предел.
събирането на познания е обогатяване на разума -съгласен съм.
но именно това събиране движи разума към неговото незавършващо обогатяване. умът ни се обогатява непрекъснато, постоянно научаваме все нови и нови неща, затова разумът е безпределен.
и нека завърша така:

безпределността на разума е предела на познанието.
littoral

Мнениеот Dalllia » Пон Авг 07, 2006 12:50 am

Мислиш ли,че разумът ти би схванал нещо божествено? Колкото и познания да трупаме все пак ние сме подвластни на измеренията в които сме затворени . Бих казала , че безпределността на разума ни се простира до границата на материалното с нематериалното и в този смисъл разумът ни не е безпределен .

тази ти мисъл : "безпределността на разума е предела на познанието."
ти приемаш ,че познанието е неограничено , но то е ограничено от материята.

Ние знаем и ще знаем само това , което ни е позволено да знаем .
Тук няма да постигнем съгласие :) имаме различни отправни точки .
Dalllia

Мнениеот littoral » Пон Авг 07, 2006 11:43 pm

Dalllia написа:Мислиш ли,че разумът ти би схванал нещо божествено? Колкото и познания да трупаме все пак ние сме подвластни на измеренията в които сме затворени . Бих казала , че безпределността на разума ни се простира до границата на материалното с нематериалното и в този смисъл разумът ни не е безпределен .

тази ти мисъл : "безпределността на разума е предела на познанието."
ти приемаш ,че познанието е неограничено , но то е ограничено от материята.

Ние знаем и ще знаем само това , което ни е позволено да знаем .
Тук няма да постигнем съгласие :) имаме различни отправни точки .

разумът сам по себе си е нещо божествено. ако приемем богоподобния първопроизход на човека, то и човешкият разум е точно такъв - с божествено начало /"човеците са смъртни богове, а баговете са безсмъртни човец" - Ваклуш Толев/. връзката човек-бог е описана още в древните текстове /и то доста добре, доста подробно и изчерпателно/.
защо смяташ че измерението в което се намираш не е божествено? всичко тук мравки, цветя, треви се приема за божие чудо, за божие творение - ето затова измерението в което се намираме може да се нарече божествено /създадено от бог/.
защо смяташ че хората са подвластни на измерението в което живеят? а не обратното - измерението да е подвластно на хората? нима не го променяме всеки ден, нима не бихме могли да унищожим това измерение ако пожелаем?
безпределеността на разума няма граница. не се простира до никаква граница на материалното и нематериалното /за която говориш ти/. безпределността е свързана с желанието на хората да мислят, да учат и да се развиват /цицерон, пр. хр./ така че това ти твърдение, както и горните аз не бих многъл да приема.
чета ти поста след 16 часов работен ден, мозъкът и тялото ми са на края на силите си, пиша ти го най-общо и разбираемо, и се надявам поне този път да вденеш. :idea: :wink:
това може да стане като си избиеш от главата тази коварна мисъл, че твоите разсъждения са най. опитай просто да прочетеш написаното встрани от това. може и да даде разултат. :lol: :wink:
лека нощ
littoral

Мнениеот Dalllia » Вто Авг 08, 2006 12:10 am

А ти избил ли си си че и твоите не са най ? :) И не само ,че не са най , ами не са и твои , което още по-малко ти дава основание да мислиш ,че моите са под най :)
Аз те разбирам чудесно и те съветвам когато твърдиш ,че не вдявам да посочваш кое точно не съм вдянала ..коя твоя мисъл не съм схванала ? Май няма такава , но виж при теб не може да се каже същото , толкова си влюбен в несобствените си мисли ,че моите ти убягват :)
Dalllia

Мнениеот littoral » Вто Авг 08, 2006 8:12 pm

А ти избил ли си си че и твоите не са най ? :)

аз не съм твърдял, че моите са най, просто ти казах, да се замислиш, че твоите биха могли и да не бъдат най. :D
не съм посмял да кажа, че твоите не са най, или че моите са най. не четеш достатъчно внимателно /причината ти я казах коя може да е/. :wink:

междувпрочем ти твърдеше нещо за размишленията си в една друга тема от същия форум:
Ааа , не ми прикачвай твоите твърдения плс знам ,че моите са по-добри , нооо ... да ги нямаме такива безпределността си беше твоя

но нека продължим по тази тема:
И не само ,че не са най , ами не са и твои , което още по-малко ти дава основание да мислиш ,че моите са под най :)

пак ще ти кажа, многоуважаема музо на мисловността, дете на книгите, - аз само изразих подозрение, че разсъжденията ти биха могли да не бъдат най, не съм го казал толкова директно, колкото си го приела. просто познавайки се - сама себе си подозираш - гузен негонен бяга. :wink:
а що се отнася до това, че съм си позволил да цитирам и да включа към отговора си някоя чужда мисъл, то признавам си - беше от недостиг на собствени мисли! :D тук вече съм разкрит! :lol:
освен това целях да се издигна по някакъв начин в очите ти, но вероятно не съм открил точния, защото за теб хора, които помнят чужди мисли - нямат свои /това ми напомня за - "добрият актьор има много лица, но няма свое собствено" - Дьони Дидро/ - упс, пак не можах да измисля нищо подходящо от себе си. :lol:
но да ти е минавал през умната, многознайна главица факта, че същите тези хора преди да ги запомнят са ги чели? :D

Аз те разбирам чудесно и те съветвам когато твърдиш ,че не вдявам да посочваш кое точно не съм вдянала ..коя твоя мисъл не съм схванала ?

ами кажи ми колко и как да ти посочвам - да ти сложа табелки с номерца ли? или да ти го начертая със стрелки? :?: :arrow: :?: :?: :arrow: :?: :?: :?: :arrow: :!: :!: :!: :arrow: :idea:

но виж при теб не може да се каже същото , толкова си влюбен в несобствените си мисли ,че моите ти убягват

НЕсобствените СИ мисли :lol: :lol: :lol:

за мен това словосъчетание не е писано от човек, който владее българския език. :roll:

ако нямаш трети клас е обяснимо
ако имаш обаче е необяснимо как са те пуснали нагоре по нанадолнището /да се изкажа и аз в твой стил за да ме разбереш/. :wink:
littoral

Мнениеот Dalllia » Вто Авг 08, 2006 11:38 pm

За в бъдеще ще срещаш доста такива НЕбългарски думички в моите постове :) Използвам собствени думи , когато иронизирам , а и някак по-точно ме изразяват /усетил си го :)/
Относно останалото ти просто използваш игра на думи и то типично философска.Философията не се поддава на анализ,а по скоро целта е да те накара да се замислиш върху определен проблем.
Тъй като теоретично познанието няма предел и не се поддава на някакво измерване, то единствено един безпределен разум би могъл да го обхване. Но това както казах е само една игра на думи :)

За чуждите мисли , които използваш :) ... повечето хора ги използват , защото чрез тях казват неща , които винаги са искали да кажат , но никога не са успявали да ги формулират в ясно изречение или дори мисъл :) Така ,че разбирам те :P Като прочетеш такава мисъл сигурно възкликваш/на ум разбира се/:ехх точно това исках да кажа :wink:
Последна промяна Dalllia на Чет Авг 24, 2006 9:32 pm, променена общо 1 път
Dalllia

ПредишнаСледваща

Назад към Философия