///

Модератори: vionbg, longjohnsilver

///

Мнениеот Hammill » Вто Фев 22, 2005 11:58 am

///
Последна промяна Hammill на Вто Мар 14, 2006 5:37 pm, променена общо 1 път
Hammill
Hammill

Мнениеот amber » Сря Фев 23, 2005 10:40 pm

Интересното е,че самият Ерос, в представата и облика за него, не е влюбен. Богът на любовта не е влюбен, той пресметливо и хладнокръвно се прицелва в пулсиращия дивеч. Това му се е случвало един път и е по-скоро изключение, както и кратък период от време.
amber

Мнениеот Hammill » Чет Фев 24, 2005 11:18 am

Да това е идеята, че онова, което свързва (любовта като принцип), само се намира отвъд свързването.

Платон обаче персонализира самия порив към свързване. За него Ерос е най-влюбеният, защото е самата любов.
Това обаче непосредствено го кара да отрече на Ерос статуса на бог. Ерос е всъщност демон, защото боговете не чувстват липса, а Ерос е самата липса, вечното влечение, което никога не намира успокоение.
Hammill
Hammill

Re: Фило-софия

Мнениеот chudenka » Нед Мар 27, 2005 8:07 pm

Hammill написа:Фило-софия както е известно означава любов към мъдростта, любо-мъдрие.

Всъщност любо-мъдрие е различно от любов КЪМ мъдростта ...
chudenka

Мнениеот Hammill » Вто Мар 29, 2005 10:01 am

И аз мисля, че си права - каква е разликата?
Hammill
Hammill

Мнениеот chudenka » Сря Мар 30, 2005 12:37 am

:roll:

Едва ли ми подхожда , но нека опитам :))))
Ами мъдростта , /както и любовта/ сама по себе си считам за... едно голямо нищо :))
Химера някаква ,кошмарния идол на клишетата или миража на недостижимия хоризонт .И какво собствено е мъдър човек ? Такъв ,който се мисли за глупак , може би ? Осъзнаващия собствената си недостатъчност ?Ми не мисля . Нооo това все пак е добър старт , вероятно :)))))))
Любо - мъдрието,а не любов към мъдростта , нито дори с мъдрост към любовта , е по- скоро път , средство за достигане на онова съвършенство и пълнота , които са постижими едва в единението - чрез себе си , към другите . И тук естествено не бихме минали без идеята за Абсолюта като цел , но не рамка . Абсолюта е любов - да и мъдрост също ,но нито любовта , ни мъдростта сами по себе си са абсолют :)

Но, по - любопитното в случая е какво мислиш ти вCъщност :)
С кое си съгласен ?
chudenka

Мнениеот Hammill » Пет Апр 01, 2005 2:20 pm

Още мисля по въпроса. :roll:
Hammill
Hammill

Мнениеот Графът » Вто Апр 12, 2005 11:29 pm

сhudenka - И какво собствено е мъдър човек ? Такъв ,който се мисли ... Цитирам тези Ви думи, защото те “подбутват” разсъжденията ми по-нататък.
Според мен тук няма място за какъв се мисли човек. За разлика от любовта – там добре осъзнаваш състоянието си. Докато самото разсъждение какъв съм – мъдър, умен и т.н. – вече изкарва човека от категорията на мъдрите, вкарва го в някаква поза. Т.е. с мъдрост те удостояват околните!
И все пак какво е тогава “мъдър човек”. Според мен определението е доста простичко, недостойно за голямата философия :).
Но преди това един от мотивите ми. Помислете, защо понятието “мъдър човек”, мъдрец, винаги се свързва с възрастен човек. Да се каже “мъдър” за млад е винаги като някакво голямо изключение. Определението, което аз приемам, обяснява защо.
Мъдър човек е този, който се е научил да преработва с ума си цялата информация, която получава и да съставя СОБСТВЕНО мнение. Без да се съобразява с авторитети, с “модерното” и общоприетото в момента, със собствените си предпочитания дори. И колкото по-добре го прави, толкова е по-мъдър...
Трън в раната - боли, но заръбва!
Графът

Мнениеот chudenka » Сря Апр 13, 2005 6:17 pm

Графът написа:Мъдър човек е този, който се е научил да преработва с ума си цялата информация, която получава и да съставя СОБСТВЕНО мнение. Без да се съобразява с авторитети, с “модерното” и общоприетото в момента, със собствените си предпочитания дори. И колкото по-добре го прави, толкова е по-мъдър...

Хм ,ама това не беше ли определението за македонец ?! :)

СОБСТВЕНОТО мнение и по принцип мнението е онова, което /според мен /не ни позволява да прозрем нещата в същност . То е, което ни вкарва в пози .В момента в който заемем достойна или честна позиция ,се превръщаме в ......паметници на достойнството .Поогледай се и виж какво се получава на практика когато се срещнат хора със собствени мнения :)

А и какво означава "преработва информация "? :
chudenka

Мнениеот Графът » Сря Апр 13, 2005 10:07 pm

За македонец ли? Не знаех, че македонците са всичките мъдри! :)
СОБСТВЕНОТО мнение и по принцип мнението е онова, което /според мен /не ни позволява да прозрем нещата в същност
Ако правилно съм Ви разбрал Вие считате, че собствено мнение и мъдрост са несъвместими. В какво мнение тогава се изразява мъдростта? Кое мнение ни позволява да прозрем нещата в същност? На авторитети, общопризнато, общоприето, колективно?
Всъщност Вие не вземате под внимание, че без собствено мнение няма изобщо мнение! Всички видове мнения са се родили като собствени на някого.
Разминаването ни в разговора според мен се дължи на това, че изхождаме от различни гледни точки. Вие подхождате от “практическата страна”, което предполага гръмогласност на собственото мнение и отстояването му. Аз – от към мъдростта, а тя изключва воюване за собственото мнение. Мъдрият знае, че това е само негово собствено мнение, а той не е Бог. Той ще го каже ако има смисъл, ще го дообясни ако трябва, но няма да воюва за него.
Като в приказките (а те хич не са случайни!) – най-накрая отишли и попитали мъдрия старец и той им казал...
А какво означава “преработва информация” – ами точно това, преработва я. При това не е зле да се помни, че ние почти не знаем каква информация, по колко и какви пътища я получава мозъкът и как я обработва. Видимата за нас част от общия капацитет на мозъка е нищожна.
Трън в раната - боли, но заръбва!
Графът

Мнениеот chudenka » Пет Апр 15, 2005 6:18 pm

Според мен има разлика между мнение / пози-ция от една страна и мисъл / стан-овище от друга :)

Мнението е в резултат от разсъждения , докато плодовете на мисленето са мисли и идеи .

Относно "преработва информация " може да погледнеш темата на Hammill за мисленето :)
chudenka

Назад към Философия