Великодушието - можем ли?

Мнениеот One_Of_Us » Пет Сеп 01, 2006 1:30 pm

Dalllia написа:
One_Of_Us написа:
Dalllia написа:Ти си човек както и аз , глупаво да си въобразяваме че можем да обясним Бог , затова нека да не го принизяваме към човешките си представи ..това е като приказката за великана , той можеше да се превръща във всичко , дори в мишка , но това не значи че е мишка и че някога е бил , ще бъде или е мишка.

Казваш ,че ще ми докажеш с текст от библията ,че Бог е бил състрадателен ...защо? Нали казах ,че великодушие е по-висшата степен на състрадание. По-скоро би трябвало да ми докажеш ,че великодушието не е по-висша степен на състрадание :)А това няма как да ми го докажеш ..капиш :P

One_Of_Us
Точно това за приемането такива каквито сме го пише черно на бяло :)Не ме карай да го цитирам. "аз дойдох за болните а не за здравите " , "не дойдох да съдя , а за да бъда съден" и т.н.
"аз стоя пред вратата и хлопам " - пред всяка врата , а не само пред разкаялите се врати.

Хайде, цитирай го и го тълкувай и ще говорим тогава. Интересно, като си ги чела тези неща, да си чела да пише нещо за онези, които ще останат във "външната тъмнина" и където ще бъде "плач и скърцане със зъби". Чела ли си някъде, че всички ще влезнат в Божието царство? Или напротив - че са малка част от хората? Да, той хлопа на всяка врата, но после е казано - и който ми отвори ще вляза и ще вечерям с него. А какво значи да отвори, Далия? Да натисне просто дръжката или да го приеме, приемайки любовта? Отказвайки се, отричайки се от старото, от злото. Ето ти го покаянието. Защото е написано на още други места, че целият закон се изпълнява в една дума, сиреч , в тая "Да обичаш ближния си както себе си". А как ще го обичаш, ако не си се отрекъл от това да му правиш зло?

Далия, ти можеш ли да докажеш, че състраданието не е по-висша степен на великодушие? Не можеш? - капиш Далия. Според собствения си критерий. Според мен е много важно първо да дефинираш и разграничиш двете понятия, да видим точно какъв смисъл им влагаш ти, какъв аз, пък тогава, можем и да си доказваме. Или по-простичкото, Далия - ДА ИЗЛОЖИМ ЛИЧНОТО СИ И СЪВСЕМ НЕЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗА ОСТАНАЛИТЕ ВИЖДАНЕ.
Анадън му?

относно това не си ли се замислял ,че ние не можем да променим в себе си каквото и да било . Да отвориш вратата означава буквално да я отвориш , да кажеш едно -ДА . Всичко друго е следствие от това Да . Бог те променя и те довежда до разкаяние . Ти сам нищо не можеш. Затова е писано "ако не се родиш отгоре "

Извинявам се за това изказване , повече няма да пиша по тези въпроси.

Далия, ти оспорваш свободния избор.
Нека да ти постна нещо, което вече не е мое мнение:

"Вт. 30:15 Ето днес положих пред тебе живота и доброто, смъртта и злото,
Вт. 30:16 като ти заповядвам днес да любиш Господа твоя Бог, да ходиш в Неговите пътища и да пазиш заповедите Му, повеленията Му и съдбите Му, за да живееш и да се умножаваш, и да те благославя Господ твоят Бог в земята, в която влизаш, за да я завладееш.
Вт. 30:17 Но ако се отвърне сърцето ти та не слушаш, но се заблудиш та се кланяш на други богове и им служиш,
Вт. 30:18 аз ви заявявам днес, че непременно ще загинете; няма да се продължат дните ви на земята, към която преминавате през Иордан, за да влезете да я притежавате.
Вт. 30:19 Днес викам небето и земята за свидетели против вас, че положих пред вас живота и смъртта, благословението и проклетията; за това, ИЗБЕРЕТЕ живота, за да живееш, ти и потомството ти;
Вт. 30:20 ИЗБЕРИ да любиш Господа твоя Бог да слушаш гласа Му, и да бъдеш привързан Нему, (защото това е животът ти и дължината на дните ти), за да живееш на земята, за която Господ се е клел на бащите ти, на Авраама, Исаака и Якова, че ще им я даде."

Чакам коментар.
One_Of_Us

Мнениеот Dalllia » Пет Сеп 01, 2006 1:32 pm

Ако го нямаше това "Да" щях да приема ,че наистина оспорвам сводната воля , но след като го има държа да го забележиш :)

Хайде стига :) отклонихме се твърде много от темата.
Dalllia

Мнениеот One_Of_Us » Пет Сеп 01, 2006 1:45 pm

Dalllia написа:Щом обективната истина съществува извън съзнанието на отделния индивид и е абсолютна категория то следва ,че тя не зависи от ничие съзнание и всъщност "абсолютната земна истина " също е субективна тъй като е достигната и е плод на субекти /хора/ и в този ред на мисли излиза че абсолютната истина е извън възможноста на нашия мозък да я схване и разбере .Та ние не сме сигурни дори за това което виждаме ...не знаем какъв е обхвата на нашето зрение ....все едно една мравка да се опитва да направи макет на това как изглежда земята.

Хайде едно по едно. Писала си: "не зависи от ничие съзнание" - надявам се имаш предвид човешко съзнание, нали? Защото истините несвързани с дейността на хората в този свят зависят от Божието съзнание и воля. Това не означава, че истини, свързани с човешката дейност не зависят пак от Него. Нещо не ми стана ясно какво влагаш в понятието "абсолютна земна истина". Много неопределено според мен. Цялата логика се пропуква от това понятие. Последните мисли за ограничеността на сетивата, ги приемам напълно. Но, остава въпросът - защо написа това? За да докажеш, че в спора не се ражда истината ли? Добре, да приемем, че е така - къде се ражда, тогава? В учебниците ли се пръква? Или някой я нашепва отвреме навреме? Хайде кажи, ако желаеш, ти как откриваш истината? Как казваш "да" и как "не"?
One_Of_Us

Мнениеот vionbg » Пет Сеп 01, 2006 1:54 pm

One_Of_Us написа:
Dalllia написа:Щом обективната истина съществува извън съзнанието на отделния индивид и е абсолютна категория то следва ,че тя не зависи от ничие съзнание и всъщност "абсолютната земна истина " също е субективна тъй като е достигната и е плод на субекти /хора/ и в този ред на мисли излиза че абсолютната истина е извън възможноста на нашия мозък да я схване и разбере .Та ние не сме сигурни дори за това което виждаме ...не знаем какъв е обхвата на нашето зрение ....все едно една мравка да се опитва да направи макет на това как изглежда земята.

Хайде едно по едно. Писала си: "не зависи от ничие съзнание" - надявам се имаш предвид човешко съзнание, нали? Защото истините несвързани с дейността на хората в този свят зависят от Божието съзнание и воля. Това не означава, че истини, свързани с човешката дейност не зависят пак от Него. Нещо не ми стана ясно какво влагаш в понятието "абсолютна земна истина". Много неопределено според мен. Цялата логика се пропуква от това понятие. Последните мисли за ограничеността на сетивата, ги приемам напълно. Но, остава въпросът - защо написа това? За да докажеш, че в спора не се ражда истината ли? Добре, да приемем, че е така - къде се ражда, тогава? В учебниците ли се пръква? Или някой я нашепва отвреме навреме? Хайде кажи, ако желаеш, ти как откриваш истината? Как казваш "да" и как "не"?

Ти пък, не те е срам да питаш къде се ражда истината!!! Бива ли да не знаеш - срамота!
В списание "Блясък", естествено и в елмаз.ком където нещата са от земни по-земни и също толкова вдлъбнати:))))
Не виждам смисълът в подобен род спорове. Смятам, че ще е добре да пуснем една тема "Любимите ни книги" и да проверим кой какво има в главата извън напъните да се прави на интересен, при това адски неуспешно.
vionbg
Модератор

Мнениеот One_Of_Us » Пет Сеп 01, 2006 1:56 pm

Dalllia написа:Ако го нямаше това "Да" щях да приема ,че наистина оспорвам сводната воля , но след като го има държа да го забележиш :)

Хайде стига :) отклонихме се твърде много от темата.

Всички сериозни теми, при задълбаване клонят към една отправна точка. Не мисля, че сме се отклонили съществено.
Просто исках да ти покажа, че човек има самостоятелна воля, свобода, дадена му отгоре. И поради това е отговорен за действията си. Инак нямаше да е тъй. Нека да ти досадя още малко с цитатче:

Як. 2:12 Така говорете и така постъпвайте като човеци, които ще бъдат съдени по закона на свободата.
One_Of_Us

Мнениеот Dalllia » Пет Сеп 01, 2006 1:59 pm

One_Of_Us

Виждаш ли горния пост на vionbg, ето ти една от причините поради които е глупаво да продължаваме. Ако желаеш може да поговорим , но не тук . И без това излязохме извън темата .

"Як. 2:12 Така говорете и така постъпвайте като човеци, които ще бъдат съдени по закона на свободата."
Това е стария завет , след Исус не сме под закон а под благодат.
Dalllia

Мнениеот MarTini » Пет Сеп 01, 2006 3:19 pm

Не съм съгласна с Далия по въпроса, че великодушието е привилегия на боговете (Бог). Напротив. Христос е можел да излекува всеки, но той е ходел и по вода. Аз не мога да ходя по вода, а не съм чувала друг човек да може. Не мога и да извикам планината да дойде при мен. И така нататък. Така че за мен Христос не е великодушен, а божествен. И Бог е точно това, което е - част от мен (по-точно аз от него, но и всичко необяснимо и необозримо, което остава извън кръга, включващ в себе си черно и бяло в бинарност). За мен привилегия на Бог е божествеността, а привилегия на хората - великодушието (проява на Велика Душа). Да се води тук теоложки спор е доста безсмислено.
Не съм съгласна и с дадения от Далия цитат за любов - "аз мога без теб, но ти не можеш без мен и точно по тази причина те обичам". От свое име бих казала, че аз мога без този и онзи, без всеки на практика. Ако не е един, ще е друг, нали? Това важи и за човека отсреща. Какво значи, че той не може без мен? Светът ще свърши за него, ако аз си отида? Или за мен, ако той си отиде? Глупости! И най-вече какво общо има любовта/обичта с този начин на мислене, което доста ми напомня за използване? Нищо.
За теб приятелката на So What е глупава. Защото се нарушава правило първо - най-важен съм АЗ!. После дай да обичам ближния като себе си...ако ми остане време :D
Колкото хора - толкова истини. В твоите очи аз например бих могла да изглеждам грозна, в очите на друг ще съм единствена на този свят и най-красивата. И двамата ще сте прави - за себе си. Това ще бъдат вашите истини. Лични. Това важи и за любовта (по горе). Ако ти обичаш някого, само защото той ти заявява, че не може да живее без теб, то това е личната ти истина за любовта. Тя не важи за друг. Надявам се, разбираш какво искам да кажа.
А мисълта за смисъла на великодушието - "великодушие не е да дадеш другиму това, което му е нужно, а да дадеш онова, от което ти самия имаш нужда" тълкувам точно като част от обичта, която за мен влючва и великодушие. Колкото и наивно да звучи това в днешно време и с ясното съзнание, че хората са си хищници по природа. Това е просто изказано мнение, нечия истина за смисъла на думата "великодушие". Аз бих добавила следното - кое е онова, от което не само аз, а всички имат нужда? Енергия под някаква форма - храна, вода, въздух, светлина, обич, пари...Всичко опира до енергията, нали? Ако ти имаш достатъчно, ще си способен да отдаваш. Стига да искаш, разбира се. Ако нямаш - ще искаш и ще тропаш на вратите, докато не запълниш липсата, образно казано.
Велика Душа за мен ще е този, който дори да няма, отдава. И най-странното е, че колкото повече отдаваш, толкова повече се намира какво да бъде отдадено. Все едно не ял от седмица просяк да се приближи до теб, напудрената, и да ти отдаде единственото, което има, последната си храна :-) А това, ако имаш желание, би могла да го тълкуваш като проява на великодушието на Бог.
MarTini

Мнениеот Dalllia » Пет Сеп 01, 2006 3:48 pm

Няма да коментирам интерпретацията , която си направила на думите ми.
Тези които можаха ме разбраха вече.За което съм им благодарна ...за мен е важна преди всичко способността да се разбираме правилно, а не дали сме съгласни.
Dalllia

Мнениеот One_Of_Us » Пет Сеп 01, 2006 5:37 pm

so_what написа:One_Of_Us а за теб какво е великодушието ,пречупено през фразата на Джубран?

Великодушието се състои не в това ти да ми дадеш нещо такова, от което аз се нуждая повече от теб, а да ми дадеш онова, без което ти самият не можеш. Джубран Халил Джубран

Много съжалявам, ако на някой му е писнало вече, но пак ще повторя - за мен отговорите на този и много други въпроси, няма как да не опират до мирогледа на отговарящия. Така, че - извинете, че съществувам, но за мен връзките или част от тях стоят така схематично:

Бог -> физични закони -> Вселена -> човек
Бог -> духовни закони -> човек
Бог -> любов (етика), свобода, право на избор -> човек

Мисля, че в изказването на Джубран става въпрос за Любов. За проява на Любов. На онази, общочовешката, дето все не достига. Самата дума великодушие идва от корена "Велика душа", наистина. И този корен е изключително точен, защото не става въпрос за човешката душа, а за проява, която слива човешката с Божията същност и изпълнява Божията воля. За това е велика душа.
Т.е. проявата на великодушие ни приближава до Бога, защото е проява на нещо, което Той е вложил в сърцата ни.
Самият Джубран е посветил почти цялото си творчество точно на Любовта и според мен със сигурност не отделя изкуствено великодушието от нея.
На практика, това е библейската фраза "... да обичаш ближния, като себе си", казана с други думи, но носещи абсолютно същия смисъл.
Отдъхвайте, свърших.
One_Of_Us

Мнениеот One_Of_Us » Пет Сеп 01, 2006 5:45 pm

Dalllia написа:One_Of_Us

Виждаш ли горния пост на vionbg, ето ти една от причините поради които е глупаво да продължаваме. Ако желаеш може да поговорим , но не тук . И без това излязохме извън темата .

"Як. 2:12 Така говорете и така постъпвайте като човеци, които ще бъдат съдени по закона на свободата."

С теб, наистина приключихме спора, само ще те помоля да си направиш справката и да видиш, че абсолютно грешиш за местоположението на цитата в Библията. И може би да си направиш съответните изводи, но то си е твое дело. :D
One_Of_Us

Мнениеот Dalllia » Пет Сеп 01, 2006 6:44 pm

One_Of_Us написа:

С теб, наистина приключихме спора, само ще те помоля да си направиш справката и да видиш, че абсолютно грешиш за местоположението на цитата в Библията. И може би да си направиш съответните изводи, но то си е твое дело. :D

А може би ти трябва да видиш това :
Галатяни 5:18
Но ако се водите от Духа, не сте под закон.

Римляни 6:15
Тогава какво? Да грешим ли, защото не сме под закон, а под благодат? Да не бъде!

Римляни 6:14
Защото грехът няма да ви владее, понеже не сте под закон, а под благодат.

Ето защо казах ,че това е за стария завет , но явно трябва да обяснявам подробно:
1 Коринтяни 9:20
На юдеите станах като юдеин, за да придобия юдеи; на тия, които са под закон, станах като под закон, (при все че сам аз не съм под закон), за да придобия тия, които са под закон.
Dalllia

Мнениеот One_Of_Us » Пет Сеп 01, 2006 7:01 pm

Dalllia написа:
One_Of_Us написа:

А може би ти трябва да видиш това :
Галатяни 5:18
Но ако се водите от Духа, не сте под закон.

Римляни 6:15
Тогава какво? Да грешим ли, защото не сме под закон, а под благодат? Да не бъде!

Римляни 6:14
Защото грехът няма да ви владее, понеже не сте под закон, а под благодат.

Ето защо казах ,че това е за стария завет , но явно трябва да обяснявам подробно:
1 Коринтяни 9:20
На юдеите станах като юдеин, за да придобия юдеи; на тия, които са под закон, станах като под закон, (при все че сам аз не съм под закон), за да придобия тия, които са под закон.

За Далия и който желае:

one_of_us@abv.bg

Благодаря!
One_Of_Us

Мнениеот Dalllia » Съб Сеп 02, 2006 4:14 am

И като една "Велика сянка " :) ще заключа :
ВЕЛОКОДУШИЕ - Велик Дух - Бог - Святия Дух ...някой има ли претенции за по-велик дух ?
"Великодушието е превилегия на Боговете" може да сте си несъгласни колкото искате , но както каза so_what това с нищо няма да промени истината. В човешкото подобие на великодушие винаги има малодушие ...човешко си е :).

п.с : Ако някой се опита отново да твърди ,че не се има предвид Дух , а Душа нека се откаже .
Dalllia

Предишна

Назад към Литературни Раз(мисли) - зона за публицистика